Betegség, amelybe belehalt Burger Barna

Súlyos betegségben meghalt Burger Barna keddre virradóra. A közismert fotós az ALS nevű, izomsorvadással járó betegségben szenvedett.

Kedd hajnalban, hosszú betegeskedés után elhunyt Burger Barna. A közismert fotóművész évek óta az amiotrófiás laterálszklerózis (ALS) nevű, izomsorvadással járó betegségben szenvedett. Utolsó kiállítását tavaly augusztusban nyitották meg, a kéktúra útvonalán készült fotói bemutatását már csak segítséggel tudta végrehajtani. Három nappal az 52. születésnapja előtt adta fel a küzdelmet a súlyos betegséggel szemben.

Az ALS az akaratlagos mozgások kivitelezéséért felelős ("motoros") neuronok halálát jelenti. Kialakulásáról, a kezelés lehetőségeiről és a betegség lefolyásáról az alábbi cikkünkben olvashat bővebben!

Hawking már 50 éve küzd a betegséggel

Az ASL igen ritka, előfordulása 5 beteg 100 000 lakosra vetítve. A szórványos esetek jellemzően 40 és 60 éves kor között kezdődnek, de a betegség bármelyik életkorban kialakulhat, sőt a genetikailag kódolt esetek első tünetei nagyrészt fiatalkorban jelentkeznek. A betegség a világ leghíresebb elméleti fizikusa, Stephen Hawking miatt vált ismertté, akinek 21 éves korára kezdett rohamosan romlani az állapota. Akkoriban az orvosai alig 2-3 évet adtak neki. De idén már 74. életévébe lépett, s bár szinte teljesen mozgásképtelen, kommunikálni is csak egy kifejezetten számára épített számítógép segítségével képes, az alkotókedve töretlen.

A motorikus képességek leépülése után a beszéd képességét is elveszíti a beteg
A végtagok működésének leépülése után a beszéd képességét is elveszíti a beteg

Hawking a szerencsés kevesek egyike, akiknél a betegség a korai megjelenés ellenére is hosszú évtizedekig tartó, lassú lefolyású. Az első tünetek jellemzően aszimmetrikusan, egy testtájon jelentkeznek, gyakran valamelyik végtag testtől távoli részén. Ebből az irányban néhány hónap, vagy egy-két év alatt az egész testre átterjedhet a betegség, a motorikus képességek leépülését követően a beszéd, rágás és nyelés képességét is elveszíti a beteg. Emellett a gondolkodás és az érzékelés terén ritkán tapasztalható visszaesés, és a betegeknek már olyan, szemmozgást követő számítógépet is kifejlesztettek, amely segíti őket a kommunikációban.

Jelenlegi ismereteink szerint a progresszióját nem lehet feltartóztatni, a kezelés célja a leépülés folyamatának lassítása és az életkörülmények javítása. Léteznek már olyan gyógyszerek, amelyek a központi idegrendszer glutamátszintjének a csökkentésével képesek lassítani a leépülés folyamatát. Más készítmények a betegséget kísérő tünetek ( izomgörcsök , székrekedés, kimerültség) enyhítését célozzák. Az izomerő megőrzésében gyógytornász is segítheti a beteget, a beszédterápia pedig a kommunikációs képesség leépülésének folyamatát lassítja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra