Állapotok, amik rosszabbak a halálnál

"Ennél a halál is jobb" - ki ne hallott volna már ehhez hasonló panaszt? Egyes betegségek ugyanis képesek annyira megkeseríteni az emberek életét, hogy teljesen elmegy a kedvük az élettől.

Egy friss tanulmányban a kutatók az élet és az életminőség közötti különbségre keresték a választ kórházi ápolásra szoruló betegeknél. Megállapították, hogy egyes betegségek, mint a végbél vagy a húgyhólyag inkontinenciája, vagy a géphez kötött élet a betegek többsége szerint rosszabb, mintha meghaltak volna. Szintén sokan vélik úgy, hogy a mesterséges táplálás, az ágyhoz kötöttség, a demencia vagy a folyamatos felügyeleti igény szintén nem igazi élet.

A tanulmány szerzői szerint ideje lenne felülvizsgálni a kezelési módszereket, hogy elkerüljék a halálnál is rosszabb egészségügyi állapotok kialakulását, és annyira javuljon a betegek életminősége, hogy ne kínként éljék meg az adott betegségek túlélését.

Némely betegség rosszabb, mint a halál

Némely betegség rosszabb, mint a halál

A csapat vezetője, Emily Rubin szerint természetesen nem igaz, hogy például az inkontinenciával küzdők inkább a halált választanák, de azért a betegek érzései sokat elárulnak.

A felméréshez 180, hatvan év feletti, kórházi ellátásra szoruló beteget interjúvoltak meg, akik rosszindulatú daganattal, 3-as vagy 4-es típusú pangásos szívelégtelenséggel vagy nagyon komoly tüdőbetegséggel küzdenek.

A daganatos betegek, akik úgy döntöttek, hogy otthon szeretnének meghalni, tovább éltek, mint azok, akik kórházban maradtak - állítja egy kiterjedt japán tanulmány. Valóban tovább él, aki megbékélt a halállal?

Arra kérték őket, hogy többféle betegséget - melyek valamilyen szintű fizikai vagy kognitív hátránnyal járnak - ötpontos Likert-skálán osztályozzanak, melyik rosszabb, mint a halál, melyik az, amelyik se nem jobb, se nem rosszabb a halálnál, kicsit jobb, mint a halál , valamelyest jobb a halálnál, és sokkal jobb, mint a halál.

Noha az egészségügyi állapotok betegekre gyakorolt hatásai más módszerekkel is mérhetőek, legyen bármelyikről is szó, valószínűleg a betegség és az általa okozott életminőségbeli változások személyenként eltérnek, és a megélésükre többféle dolog is hatással van.

Forrás: medscape.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra