A vírusos szemölcs diagnózisa

A szemölcs hátterében lévő vírus diagnosztizálását nehezíti a hosszú lappangási idő, az első tünetek csak a fertőzés után hetekkel jelentkeznek.

Mi okozhatja?

A vírusos szemölcsök hátterében legtöbbször a humán papilloma vírus ( HPV ) nevű kórokozó áll. Ez a bőr sejtjeit és a nyálkahártyát is megbetegíti, sok van belőle (legalább 70 HPV típus létezik), gyakori az előfordulása és az altípusok más-más bőrtünetet okoznak. Leggyakoribb közöttük a közönséges szemölcs (verruca vulgaris), amely legtöbbször az ujjakon és a kézháton jelenik meg 2-5 mm átmérőjű csomók formájában. Elsősorban fiatal nők és gyerekek arcán apró futószemölcsök is megjelenhetnek, illetve bizonyos fajtája a nemi szerveken jelentkezik karfiolszerű bőrcsomókkal.

A szemölcsök kialakulását humán papilloma vírusok okozzák. Biokémiailag számos típusát különítik el, melyek különböző kórképeket hoznak létre. A fertőzésről mindent megtudhat az alábbi cikkünkből !

Kevesen fordulnak vele orvoshoz

A fertőzések lappangási ideje hosszú, általában 4 hét - 8 hónap. Ez nem csak a diagnózis felállítását hátráltatja, de a fertőzés esélyét is növeli. Az egyes HPV vírusok között vannak olyanok is, melyek a hámsejtekben rosszindulatú elfajulást váltanak ki, bizonyos típusa pedig a nőknél a méhnyakrák kialakulásának kockázatát is jelentősen növeli. A bőrön jelentkező csomók csak a fertőzést követő néhány hétben alakulnak ki, ez azonban már jól ismert, így viszonylag kevesen fordulnak vele orvoshoz. A gyorsan terjedő, nemi szerveken kialakuló tüneteket nőgyógyászaton, bőrgyógyászaton vizsgálva állítják fel a diagnózist.

A vírusos szemölcs diagnózisa
Kevesen fordulnak orvoshoz a vírusos szemölccsel. Fotó: 123rf

Ezért fontos a kezelés

Leggyakrabban a vírusos szemölcsök maguktól is meggyógyulnak, heg hátrahagyása nélkül. A kezelése elsősorban azért fontos, hogy a fertőzést minél rövidebb ideig hordozzuk, és ne adjuk tovább. Erre több mód is van, melyek közül azt kell választani, ami a legkisebb károsodást okozza az adott területen a környező ép bőrben.

Mivel a szemölcsök nagy része magától gyógyul, ezért nincs szükség agresszív kezelésre, főként a gyerekek esetében. Felnőttek esetében, nagyszámú szemölcs feltűnése azonban valamilyen immunológiai betegséget sejtet a háttérben, melyet mindenképp tanácsos kivizsgáltatni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra