A vérmérgezés okai

Sokan nem ismerik a szepszis kórképét, de még csak a jelentését sem, pedig a vérmérgezés nagyon komoly probléma: akár belső szerveken is kialakulhat, és végzetes is lehet.

Sokaknak egy sérüléstől a szív felé haladó piros csík jut az eszébe a vérmérgezés hallatán. Pedig a szepszis nem más, mint a fertőzések lehetséges életveszélyes komplikációjaként létrejövő, az egész szervezetet sújtó, komplex tünetegyüttes, amely akár végzetes is lehet.

A szepszis a szervezet fertőzésre adott, nem megfelelő válaszreakciója, amely kontrollálatlan, ezért a szervezet magát is károsítja. Kialakulásáról, veszélyeiről és a kezelési lehetőségekről bővebben az alábbi cikkünkben olvashatnak!

Nagy valószínűséggel fertőzéshez társuló (az esetek 90 százalékában baktérium, a fennmaradó részben vírus vagy gomba felelős érte), a szervezet egészét érintő, gyulladásos válaszreakcióról van szó, amely az adott fertőzés hatására felszabaduló citokinek véráramba jutásakor jön létre. A válaszreakció során ugyanis a gyulladásos folyamatok mellett véralvadási problémák is megjelennek, amelyek így összeadódva hamar kontrollálhatatlanná válnak a szervezet számára. Ha a vérmérgezést nem ismerik fel időben, és nem történik meg a feltételezett kórokozók ellen hatásos antibiotikumkezelés, illetve nagy mennyiségű folyadékpótlás, akkor a kórkép tovább súlyosbodik. A fellépő keringési elégtelenség során a vérnyomás vészesen leesik, a fellépő vérellátási zavar miatt több szerv működése károsodik. Súlyos formája a beteg halálához is vezethet.

A vérmérgezés megállapításához a pulzust is vizsgálják
A vérmérgezés megállapításához a pulzust is vizsgálják

Nincsenek specifikus tünetek

A felületes sérülés elfertőződése nemcsak a bőrön történhet meg, bármelyik belső szervben - szív, tüdő, máj - vagy akár a központi idegrendszerben is bekövetkezhet. A kialakuló gyulladás változások sorozatát indíthatja el, amelyek több szervi sérülést és működési elégtelenséget okozhatnak.

A kórmeghatározás során több szempontot is figyelembe kell venni, ugyanis a testhőmérséklet, a pulzusszám , a légzés- és a fehérvérsejtszám változása egy tüdőgyulladásban szenvedő betegnél is jelentkezhet. A tüneteknek akut módon kell jelentkezniük, egyszerre, és nem állhat a háttérben más ok. A szepszisnek ugyanis nincsenek specifikus tünetei. Bárkinél előfordulhat, de leginkább a gyerekek, az idősek és a gyengült immunrendszerrel rendelkezők veszélyeztetettek. A csendes gyilkos jóval több áldozatot szed, mint például a szívinfarktus.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra