A négy leggyakoribb személyiségtípus

Az internet tömve van a személyiségtípusokról szóló tesztekkel, tudományos szemmel azonban keveset vizsgáltak ezek közül. Kutatók most meghatározták azt a négy csoportot, amelybe a legtöbb ember beleilleszthető.

Ahány ember, annyi személyiség - a magunk módján mindnyájan elütünk kicsit a többi embertől, ez adja az egyéniségünket. Vérmérsékletünk, viselkedésünk és társadalmi interakcióink alapján többféle csoportba sorolnak bennünket, ezen személyiségtípusok többsége azonban nem tudományos alapokon nyugszik.

Milyen foglalkozás illik személyiségünkhöz? Legyen szó akár arról, hogy mi akadtunk meg és döntünk úgy, szakmát váltunk, akár arról, hogy gyermekünket szeretnénk jó irányba terelni, a személyiségtipológiák mindig segíthetnek megtalálni a tulajdonságainkhoz legjobban passzoló foglalkozást. Kattintson a részletekért!

A Nature Human Behavior című magazinban közzétett tanulmány szerint az emberek többsége az alábbi négy személyiségtípusba sorolható: átlagos, visszafogott, énközpontú és példakép. Ez a modell az alapján csoportosítja az embereket, hogy az öt fő karakterjegy (érzelmi stabilitás, extraverzió, nyitottság, barátságosság és lelkiismeretesség) mennyire domináns egy adott személyben. A kutatók közel másfél millió személyiségteszt eredményét összegezték, amelyet a világ minden pontjáról kitöltöttek: létrehoztak egy algoritmust, amely a válaszaik szerint csoportokba helyezte a tesztet kitöltőket. Az algoritmus eredményei szerint a legtöbb ember beilleszthető az imént felsorolt négy személyiségtípus egyikébe.

Az énközpontú személyiségtípus kimondottan extravertált
Az énközpontú személyiségtípus kimondottan extravertált

Ez jellemzi a leggyakoribb személyiségtípusokat

  • Nem meglepő módon a legtöbb kitöltő az átlagos személyiségtípushoz állt legközelebb. Ezek az emberek viszonylag barátságosak és lelkiismeretesek, kisebb mértékben extrovertáltak, és érzelmileg stabilak, viszont kevésbé nyitottak.
  • Az énközpontúak ezzel szemben kimondottan extrovertáltak, a nyitottság, a barátság és lelkiismeretesség terén viszont az átlagosnál kicsit alacsonyabb eredményt értek el.
  • A visszafogott személyiségtípusba sorolt emberek viszonylag stabil, átlagos eredményt értek el mindegyik típusban, kivéve az érzelmi stabilitást, amely náluk jóval alacsonyabb szinten van.
  • A példakép személyiségtípusba került emberek erősen extrovertáltak, az átlagosnál magasabb a barátságosság,- illetve lelkiismeret-értékük is, viszont nagyon alacsony az érzelmi stabilitásuk.

A kutatók azonban azt is hangsúlyozták, hogy nehéz meghatározni egy-egy személyiségtípus határát, ráadásul az ember a korral kategóriát is válthat. A fiatalabb korosztályban nagyobb az aránya az énközpontúaknak, míg a korral megnő a példaképtípusok előfordulása.

Forrás: Time

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra