Meglepő dolgok miatt remeghet a kezünk

A kézremegést legtöbben reggelente veszik észre, amikor kézbe veszik telefonjukat vagy kávéjukat. A dolognak számos oka lehet – bizonyos esetekben akár komolyabb betegség is állhat a háttérben.

Az alábbiakban a kézremegés gyakori okait imertetjük a Prevention gyűjtése alapján.

Stressz

Gyakorlatilag minden embernek remeg a keze, de nagyon enyhe, gyakorlatilag láthatatlan mértékben, ami a szívverés, a véráramlás, és egyéb, a testben zajló folyamatok eredménye. Bizonyos körülmények között ez a remegés láthatóvá, érzékelhetővé válik, például nagy fokú stressz , illetve szorongás esetén. Ezért van, hogy ha például sok ember előtt kell beszélnünk, vagy tériszonyosként lenézünk egy magas épület tetejéről, akkor remegni kezd a kezünk. A stresszes remegésen sokat segíthet a jóga és a meditáció.

Túl sok koffein

Ahogy a túl sok stressz, úgy a túlzásba vitt koffeinfogyasztás hatására is remeghet a kezünk. Ha ilyesmit tapasztalunk azután, hogy kávét vagy más koffeintartalmú italt fogyasztottunk, akkor itt az ideje csökkenteni az adagot. Ha viszont a koffeincsökkentés hatására sem múlik a tünet, akkor érdemes lehet beszélni erről az orvosunkkal.

kávé, stressz, kézremegés
A túlzásba vitt koffeinfogyasztás hatására is remeghet a kezünk. Fotó: Getty Images

Kimerültség

Ha nem alszunk eleget vagy kicsit túledzettük magunkat, esetleg fizikailag a szokásosnál jóval megerőltetőbb napunk volt, akkor a kimerültségtől remeghet a kezünk, sőt akár más testrészeink is. Ha viszont kezünk szinte állandóan remeg, illetve a remegés a fáradtság hatására rosszabbodik, mindenképpen forduljunk orvoshoz.

Különféle gyógyszerek

A koffein és a stressz mellett bizonyos gyógyszerek szedése miatt is remeghet a kezünk. Az asztmagyógyszereknél például viszonylag gyakori mellékhatás, de amfetaminszármazékok, illetve szerotonint tartalmazó szerek esetében is előfordulhat.

Parkinson-kór

A Parkinson-kórhoz kapcsolódó remegés nyugalmi állapotban jellemző, például olyankor, amikor a kéz, illetve a kar csak simán „lóg” az oldalunk mellett, és egyik izom sem dolgozik. Ez a remegés sokszor nem véletlenszerű, hanem ritmikus, és nagyon gyakran a hüvelykujjat és a mutatóujjat érintve jelentkezik. Parkinson-kór során bizonyos agysejtek egyszerűen elpusztulnak. Ennek pontos okát még kutatják, az viszont már tudható, hogy ilyenkor dopaminhiány jelentkezik az agyban, amely a remegés mellett tikkelést is okoz, illetve nehézségeket a beszéddel. A betegség általában 60 éves kor felett jelentkezik, de ritka esetekben fiatalabbakat is érinthet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra