A bokagyakorlatok erősítenek, fejlesztik az egyensúlyérzéket

A boka és a lábfej egyszerű feszítő gyakorlata fejlesztheti az idősebbek egyensúlyérzékét, mutatta ki egy portugál kutatás.

Az intézményben élő idősek közül azoknak, akik elvégezték a gyakorlatokat, erősödtek a bokát rögzítő izmok, ráadásul jelentősen fejlődött az egyensúlyérzékük is. Ahogy öregszünk, csökken a mozgékonyságunk, részben amiatt, mert gyengülnek az alsó végtagjaink, jegyezte meg a Portoi Egyetem munkatársa, Fernando Ribeiro munkatársaival együtt a Geriatrics and Gerontology International című folyóiratban.

Ha azokat az izomcsoportokat vesszük célba, melyek kulcsszerepet játszanak az egyensúly megtartásában, akkor egy olcsó módszerrel növelhetjük a mozgékonyságot és előzhetjük meg az eséseket az idősek körében - tették még hozzá.

Annak megállapítására, hogy egy kulcsfontosságú izomcsoport erősítésével valóban fejleszthető-e az egyensúlyérzék, Ribeiro és csapata találomra kiválasztott 48, intézményben élő idős személyt. Két csoportra osztották őket: egy részük végezte a bokaerősítő gyakorlatokat, a többiek alkották a kontrollcsoportot. Az erősítő gyakorlatokat hat héten át végezték, hetente háromszor 15 percben. Egy-egy alkalom egy ötperces bemelegítő részből, öt perces bokafeszítésből-lazításból állt egy elasztikus szalag segítségével, végül öt perces levezetéssel zárták le a gyakorlatsort. A résztvevőknek az idő múlásával egyre erősebb szalagokat adtak.

A kontrollcsoportnál a hat hét elteltével nem mutatkozott változás a boka erősségében vagy a mozgékonyságban. A bokagyakorlatokat végző csoport tagjainál azonban jelentősen erősödtek a dorsiflexorok, melyek felfelé feszítik a lábfejet; illetve a talpfeszítő izmok, melyek a lábfejet ellazítják. Ők jobban teljesítettek két olyan vizsgálat során is, amikor megmérték a funkcionális mozgékonyságukat és egyensúlyukat. Az egyik vizsgálat során lemérték, hogy milyen messzire tudnak előrenyúlni anélkül, hogy a lábuk elmozdulna; a másiknál pedig megmérték, mennyi idő alatt keltek fel a székről, tettek meg három métert, fordultak meg és ültek vissza.

A kutatók az alábbi következtetést vonták le: "Véleményünk szerint ez a technikailag kevés eszközt igénylő progresszív ellenállási gyakorlatsort be lehetne vezetni minden idősek otthonában egy rehabilitációs csapat felügyelete alatt."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra