A baktériumok győznek?!

A gazdag országok erőfeszítései, amelyekkel a fejlődő országokban próbálják segíteni a betegségek elleni küzdelmet, elterjesztették a kórokozók ellenállását az antibiotikumokkal szemben.

Ennek eredményeképpen egyre több ember hal meg korábban gyógyíthatónak számító betegségekben, mert a gyógyszerek régebbi generációjával kezelik őket - áll a washingtoni Center for Global Development (CGD) civil szervezet jelentésében.

A jelentés szerint a fejlett országok és magánszervezetek az elmúlt években egyre több gyógyszert bocsátottak a szegény országok rendelkezésére a malária, a HIV, a tuberkulózis és más betegségek kezelésére. Ez azzal a következménnyel járt, hogy e kórokozók egyre ellenállóbbá váltak az antibiotikumokkal szemben, így az emberiség egyre nehezebben képes gyógyítani ezeket, illetve a gyakoribb betegségeket, például a vérhast és a légúti fertőzéseket. Az elmúlt néhány évben a szegény országok 10-szer annyi retrovírus elleni gyógyszerhez jutottak hozzá a HIV/AIDS betegek kezelésére, nyolcszor annyi malária elleni gyógyszerhez, és többszörös mennyiségű tuberkulózis elleni készítményhez.

Szuperbaktériumok

A jelentés készítői szerint ezekkel az erőfeszítésekkel rengeteg életet sikerült megmenteni, ugyanakkor a gyógyszer-rezisztencia terjedését is kiváltották, ami elkerülhető lenne. Eddig meglepően keveset tettek annak érdekében, hogy biztosítsák az életmentő gyógyszerek hosszú távú hatékonyságát. A fejlődő országokban évente több millió gyermek hal meg a gyógyszereknek ellenálló kórokozók következtében, és 2006 óta az adományozók több mint 1,5 milliárd dollárt (körülbelül 350 milliárd forintot) költöttek a rezisztens betegségek gyógyítására szolgáló fejlett gyógyszerekre.

A jelentés szerint ha nem teszünk valamit, nyitva áll az út a halálozás és a kiadások ugrásszerű növekedése számára. Az adományozók már így is egyre többet fizetnek a rezisztens betegségek kezeléséhez szükséges drága, speciális gyógyszerekért.

A jelentés arra szólítja fel az Egészségügyi Világszervezetet, hogy fordítsa vissza a gyógyszer-rezisztenciával kapcsolatos egy évtizedes hanyagságot, vegye kezébe az irányítást, és vegyen rá mindenkit a részvételre. Rengeteg különböző érintettnek kell cselekednie az ügyben: a gyógyszergyártóknak, az országok kormányainak, a gyógyszereket megvásárló és szétosztó segélyszervezeteknek, a kórházaknak, az egészségügyi szolgáltatóknak, a gyógyszertáraknak, sőt maguknak a pácienseknek is.

"A gyógyszerrel szembeni ellenállás természetes folyamat, a gyógyszerellátás gondatlan gyakorlatai azonban szükségtelenül felgyorsítják ezt a folyamatot" - állítja Rachel Nugent, a The Race Against Drug Resistance (Versenyfutás a gyógyszer-rezisztencia ellen) című jelentést készítő munkacsoport vezetője.

A fejlett országokban is hasonló problémák merülnek fel: az olyan szuperbaktériumok, mint a meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) számos amerikai kórházban 1974 és 2004 között az összes staphylococcus fertőzés 2 százalékáról több mint 50 százalékára ugrott. Az Egyesült Államokban évente több ember hal meg MRSA következtében, mint HIV/AIDS fertőzésben.

Akut bakteriális légúti fertőzésben például évente több mint hárommillió gyermek veszíti életét, míg a malária kétmillió gyermek életét követeli. A szakértők szerint sok halálesetet a gyakori gyógyszerekkel szemben ellenálló törzsek okoznak.

Copyright AFP [2010] / Translation Medipress

Videó: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra