Mi történik az orrban, ha náthásak leszünk?

Azt mondjuk: megfáztam. Pedig voltaképpen nem a hideg okozza az orrfolyást, hanem a kórokozók, amelyek elszaporodtak a nyálkahártyán.

Az orrnyálkahártya a szervezet védelmét szolgálja: felmelegíti, illetve lehűti és megszűri a levegőt a szennyeződéstől, a kórokozóktól. Ha megduzzad, váladékozni kezd, az azt jelenti, hogy a kórokozóknak sikerült megtelepedniük. Náthát okozhat a vírusok cseppfertőzéssel terjedő több száz fajtája, ezért ez az egyik leggyakoribb betegség az egész világon. A szervezetünk ugyan minden vírusfertőzés esetén termel ellenanyagot, de ez egy másfajta típusú fertőzésnél már nem véd.

Bár megfázásnak is hívjuk, a náthát elsősorban nem a hideg okozza, hanem a vírusok és a valamiért legyengült immunrendszerünk. Az egyoldalú táplálkozás, a stressz , a tartós szellemi és fizikai túlterheltség is hajlamosabbá tesz a fertőzésekre.

A nátha egy-három napos lappangási idő után jelentkezik
A nátha egy-három napos lappangási idő után jelentkezik

A betegség kezdetén tüsszögünk, kapar a torkunk , ég az orrunk belseje: a nyálkahártya duzzadt, vérbő, de még száraz. Fáj a fejünk, nehezen koncentrálunk. Kis idő múlva (néhány óra vagy 1-2 nap) az orrból nagy mennyiségű savós orrváladék kezd el folyni, ez később nyákossá válik. Orrhangunk lesz, nehezen kapunk levegőt, sokat tüsszögünk, nem érzünk szagokat.

Amikor az orrváladék baktériumokkal felülfertőződik, gennyes orrfolyást tapasztalunk. A nyálkahártya gyulladása általában gyorsan múlik, 7-10 nap alatt teljes a gyógyulás. Heveny náthánál gyakran hasogat a fejünk, a szem mögé sugárzó homloktáji fájdalom annak a jele, hogy az orrmelléküregek is érintettek (ezt rostasejt-gyulladásnak hívják). Gyakran alakul ki csatoltan kötőhártya gyulladás , ilyenkor a könnycsatornán keresztül jut el a fertőzés a szembe. Gyakori szövődmény továbbá a középfülgyulladás, mivel a genny a fülkürtön keresztül a középfülbe juthat.

A nátha sokszor torkollik köhögésbe, ezt olykor a légutakba csorgó váladék okozza, főként gyerekeknél, akik még nem tudnak jól orrot fújni. A köhögés elhúzódóvá válhat, zavarhatja az éjszakai pihenést. Ha három héten túl sem múlik, vagy szédülés, mellkasi fájdalom, légszomj kíséri, forduljunk orvoshoz!

A köhögés lehet száraz vagy nedves. A száraz köhögés során nem ürül a légutakból nyák. A köpet színe árulkodó: a zöldes, szürkés, barnás szín bakteriális fertőzést jelezhet, míg az áttetsző vagy fehér szín allergiára vagy vírusfertőzésre utalhat.

Az influenza eredetű nátha tovább tart, magas lázzal, rossz közérzettel, elesettséggel társul, és gyakran okoz komoly szövődményeket. A fejfájás is nagyon erősen jelentkezhet ilyenkor.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra