Mit jelent a hüvelyflóra egészsége a bakteriális vaginózis szempontjából?

A nők között még szűk körben sem igazán beszédtéma, és gyakran magunknak is nehezen valljuk be, ha azt tapasztaljuk, hogy valami nem stimmel az intim tájakon. Ijedtségre azonban akkor sincs ok, ha a nőgyógyász bakteriális vaginózist állapít meg, hiszen a betegség könnyen és gyorsan kezelhető.

A hüvely a női test egyik legérzékenyebb területe. Ha megbetegszik, a nőgyógyászok az esetek felében a félelmetesen hangzó úgynevezett bakteriális vaginózis diagnózisát állítják fel. Kevesen tudják azonban, hogy ha odafigyelünk, akár meg is előzhetjük ezt az igencsak kellemetlen kórt.

A nők rémálma, amikor a normális mennyiségű és állagú helyett sokkal erősebb, bőséges és híg, szürkésfehér színű, ráadásul kellemetlen halszagú hüvelyfolyással szembesülnek. Mindez csípő, viszkető, égő érzéssel is társulhat, ami intim együttlét vagy pisilés közben csak tovább fokozódik. A bakteriális vaginózist a nők könnyen összetévesztik a gombás fertőzésekkel, pedig gombás fertőzés esetén a hüvelyváladék inkább sűrű, fehér és túrós állagú, és sokkal inkább jellemző kísérő tünet az igen kellemetlen, égő, viszkető érzés. A kétféle betegség elkülönítése azért fontos, mert mindkettőt különbözőképpen is kell kezelni.

Mit tegyünk, ha csíp, viszket odalent?
Mit tegyünk, ha csíp, viszket odalent? Fotó: 123rf

Mi történik tulajdonképpen?

Amikor a savas kémhatású hüvelyben a velünk együtt élő baktériumok egyensúlya felborul, fertőzés alakulhat ki. Ilyenkor elsősorban pont a tejsavat termelő, ezáltal a savas pH-t, és a természetes védekezőképességet biztosító úgynevezett Lactobacillusok száma csökken. A tejsavbaktériumok úgy biztosítják a hüvely egészségét, hogy korlátozzák a gombák és más kórokozók megtelepedését vagy túlszaporodását. Képesek ugyanis leszorítani őket a hüvely faláról, valamint felhasználják előlük a tápanyagokat. Emellett hidrogénperoxidot is termelnek, ez az anyag pedig károsítja a kórokozó baktériumokat és gombákat, így gátolja a szaporodásukat. Ha azonban csökken a tejsavbaktériumok mennyisége, akkor savas helyett lúgossá válik a kémhatás a hüvelyben, gyengül az ellenállóképesség, és emiatt a kórokozók elszaporodhatnak vagy megtelepedhetnek a hüvelyben.

Hajlamosító tényezők

Az antibiotikumok működési elve az, hogy elpusztítják a baktériumokat. De miután nem válogatnak, nemcsak a káros, hanem a jótékony törzsekre is hatnak. Az már szinte rutinná vált, hogy antibiotikum-kúra idején a bélflórát helyreállító pro- és prebiotikumokat is szedjünk, arra viszont még mindig kevesen gondolnak, hogy a hüvely védelmét biztosító tejsavbaktériumok növekedését és megtelepedését is segíteni kell. Pedig az antibiotikumok itt is nagy pusztítást végezhetnek. Egy kúra után tehát számolni kell azzal, hogy a hüvely természetes védelme lecsökken. Hasonló a probléma a gyakori és intenzív intim zuhannyal is - ha túlzásba visszük a tisztítást, eltávolítjuk a hüvelyből a hasznos baktériumokat is.

A savas kémhatást elősegítő intim mosakodókat a nőgyógyászok már régóta ajánlják a hormonális fogamzásgátlók szedése mellé, mert ezek a magas nemihormon-tartalmú szerek is elősegítik a lúgos kémhatás kialakulását, ezáltal pedig a hüvely ellenálló képességének a csökkenését.

Bakteriális vaginózisra hajlamosít ezen kívül az is, ha gyakran váltogatjuk szexuális partnereinket, cukorbetegek vagyunk, vagy nem tudunk lemondani olyan káros szokásainkról, mint a dohányzás, vagy az alkoholfogyasztás.

Szövődmények, kezelés, megelőzés

A kezeletlen bakteriális hüvelyfertőzés számos más betegséghez is vezethet. Így például kialakulhat hüvely- vagy kismedencei gyulladás, hólyaghurut , de okozhat meddőséget, vetélést és koraszülést is.

Talán ellentmondásosnak tűnik, de általában a nőgyógyászok is antibiotikumot írnak fel a hüvelyi vaginózis gyógyítására. A cél természetesen a kórokozó baktériumok elpusztítása, ami után fontos gondoskodni a megtizedelt Lactobacillus-flóra helyreállításáról is. Az utóbbi időben azonban előtérbe kerültek a nem antibiotikum alapú kezelések is. Ezek lényege, hogy a Lactobacillusok számára táplálékként szolgáló prebiotikum bevitelével segítik a hüvely saját Lactobacillus-flórájának a szaporodását, megtapadását. A többféle Lactobacillusból álló hüvelyflóra összetétele ugyanis egyénenként más és más, függően a genetikai és immunológiai tényezőktől is. Ráadásul egyazon nőé sem mindig egyforma, ugyanis környezeti és belső hatások is megváltoztathatják az arányokat. Ezért kedvezőbb a saját Lactobacillus flóra helyreállítása, szemben a Lactobacillust tartalmazó készítményekkel történő kezeléssel.

A megelőzés érdekében kerüljük a felesleges antibiotikum-kezeléseket. Menstruáció alatt figyeljünk jobban az intim higiéniára, azaz cseréljük gyakran a tampont, illetve az intim betétet. Figyeljünk oda arra is, hogy vécéhasználat után a helyes törlési irányt alkalmazzuk: ez mindig elölről hátra történik, így ugyanis kisebb az esély arra, hogy fertőzést okozó vizelet vagy széklet jusson a hüvelybemenethez. Kerüljük a műszálas fehérneműket, mert azok akadályozzák az intim területek szellőzését. Válasszunk pamutból készített darabokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra