Mikor szoptatta csupán az anyák negyede 3 hónapos gyermekét?

Új irányelveket tartalmazó módszertani ajánlást ad ki az újszülöttek és csecsemők táplálásáról a Csecsemő- és Gyermekgyógyászati Szakkollégium, a munkába bevonják a Védőnői Szakkollégiumot is - derült ki a "Cumisüveg és Tudomány" című sajtóbeszélgetésen, melyen a 6 hónapos kornál idősebb gyermekek táplálásáról beszéltek szakemberek.

- Nagyot változott a csecsemőtáplálás az elmúlt 20 évben, a szoptatás ismét előtérbe került - mondta a rendezvényen Fekete Gáborné, a Magyar Védőnők Országos Egyesületének tagja.

40 éve még csak a 3 hónapos korig tartó szoptatást népszerűsítették, és akkor az anyatej mellett engedték a teáztatást és gyümölcsléfogyasztást - és az még kizárólagos anyatejes táplálásnak minősült, és abban az időben az anyák 25 százaléka táplálta így a gyermekét.

- A 2007-es adatok szerint már az édesanyák 63 százaléka szoptatott kizárólagosan a csecsemő 3 hónapos koráig, 44 százalék pedig a gyermek fél éves koráig nem adott semmilyen táplálékot anyatejen kívül - ismertette a hivatalos a védőnő.

Hogyan kezdjem a hozzátáplálást?

A szemlélet megváltozott, a védőnőket folyamatosan továbbképezték, és igyekeznek az idősebb generációhoz, a nagymamákhoz is eljuttatni az új információkat.

Videónkban gyermekorvos és dietetikus mondja el, hogy mikor, és milyen zöldségekkel és gyümölcsökkel kell elkezdeni a hozzátáplálást.

A 20-40 évvel ezelőtti ismeretekhez képest a legnagyobb változás a tehéntej tiltása 1 éves kor alatt. A csecsemő legjobb tápláléka az anyatej, fél éves kor fokozatosan kiegészítve gyümölcsökkel, zöldségekkel, csirkehússal.

Anyatej hiányában a modern tápszerek nyújtanak megfelelő mennyiségű fehérjét a fejlődő szervezetnek - hívták fel a figyelmet szakemberek.

A Gyermekorvosok Társasága felmérést készíttetett 6-12 hónapos csecsemők anyukái között, melyből kiderült, hogy a már nem szoptató anyák egyharmada bűntudatot érez azért, mert nem tudta "elég" hosszú ideig anyatejjel táplálni gyermekét.

Anyatejes táplálás

Az is kiderült, hogy az anyukák 20 százaléka nyomasztónak érzi a szoptatással kapcsolatos "elvárásokat".

Szakemberek a beszélgetés során példákkal hívták fel a figyelmet arra, hogy a csecsemő egészséges testi-lelki fejlődéséhez még a megfelelő táplálásnál is fontosabb, hogy az édesanya önmagával és a világgal is összhangban legyen.

Kérdésre válaszolva dr. Szabó László, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke elmondta, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlását elfogadva a magyar szakembereknek is a fél éves korig tartó kizárólagos szoptatást kell kommunikálniuk, azt is elfogadva és támogatva, hogy a gyermek egy éves koráig még fő táplálék az anyatej (annak hiányában tápszer), illetve ha van még tej, akkor a szakembereknek - minden megnyilvánulásukban - a kisgyermek 2 éves koráig történő szoptatását is támogatni kell.

Kéky Kira

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra