Miért fontos a magnéziumpótlás a kismamáknak?

A terhesség alatt minden vitaminból és ásványi anyagból többre van szükségük a kismamáknak. Egy azonban kiemelkedően fontos lehet, akár a terhesvitaminon felül is: a magnézium segíthet megelőzni a spontán vetélést, a koraszülést és a hasi keményedést is.

A szervezet számára "alapjáraton" is rendkívül fontos a magnézium pótlása, hiszen több száz enzim működésében és az anyagcsere-folyamatokban is nagy szükség van rá. Fokozottan fennáll ez a szükséglet azonban a terhesség, illetve a szoptatás alatt: nem véletlen, hogy a szakemberek ún. "fiziológiás magnéziumhiánynak" nevezik a terhességi időszakot. Lássuk a mögöttes okokat!

Terhesen elengedhetetlen a magnéziumpótolás

Gömbölyödő pocakkal és utána

Ha a kismama nem visz be szervezetébe megfelelő mennyiségű magnéziumot, az különféle izomgörcsökkel, illetve a has keménykedésével bosszulja meg magát. Az általában éjjelente jelentkező vádligörcs még kevéssé hangsúlyos probléma ahhoz képest, hogy a terhesség ideje alatt inkább a méhösszehúzódások jelenthetnek nagyobb veszélyt anyára és méhében növekedő gyermekére.

Az alhasi fájdalmak és az ún. keménykedés korai fájásokat idéz elő, ami vetéléshez, illetve koraszüléshez vezethet. Ilyen esetekben ajánlott a magnézium extra pótlása is, mellyel az ismertetett jelenség könnyűszerrel megszüntethető.

Megemlíthetjük a terhesség alatt jelentkező magas vérnyomást is: ezen is úrrá lehetünk a bevitt extra magnézium segítségével, de abban is segít pótlása, hogy a magzati fejlődés normális ütemben történjen. Ne feledjük: később, a szoptatás alatt is figyelni kell a magnéziumbevitelre!

Természetesen, a magnézium elengedhetetlenül szükséges a megfelelő magzati fejlődéshez is - hiánya esetén a születendő kisbaba fejlődése lelassulhat.

Kalkulátorunk segítségével kiszámolhatja, mennyi magnéziumot kell bevinnie szervezetébe naponta, hogy egészséges maradjon! A kalkulátorért kattintson ide!

Pótoljuk - de hogyan?

A vitaminkomplexek - amelyek szedése már a fogantatás megelőző időktől javasolt - tartalmaznak ugyan magnéziumot, de orvosi javaslatra többet is be lehet vinni a szervezetbe.

Jó tudni! Ha tabletta formájában veszünk magunkhoz magnéziumot, azt a nap folyamán egyenletesen elosztva adagoljuk! Mivel azonban a legtöbb kismama vaspótlásra is szorul a terhesség hónapjai alatt, fokozottan kell ügyelnie a két típusú készítmény adagolására, mert egymás felszívódását gyengítik. Mindig teljen el két óra a vas- és a magnéziumbevitel között! Ez utóbbi B6-vitamin segítségével hasznosul jobban, mely a terhességi hányással szemben is hatásos vitamin.

Az egészséges táplálkozás során is ügyelhetünk pótlására, hiszen a zöldségek, gyümölcsök mellett remek magnéziumforrásnak számítanak a hüvelyesek, az olajos magvak (mandula, napraforgó, tökmag, dió), illetve az ásványi anyagokban gazdag ásványvizek is (ez utóbbiak címkéjén mindig feltünteti a gyártó az összetételt).

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A napközben átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, nyugati szelet erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra