Gombás vagy bakteriális hüvelyfertőzés? (x)

A hüvely fokozott fertőzésveszélynek kitett testtáj. Nemcsak nemi úton terjedő kórokozók fenyegetik, hanem a közösen használt mellékhelységek, az uszodák és a fürdők, vagy a hanyag higiénés szokások is. Sőt, egy-egy antibiotikum-kúra ugyancsak veszélyeztetheti a hüvelyflóra egészségét. Ezért mind a gombás, mind a bakteriális hüvelyfertőzések ismerősek lehetnek a nők többsége számára. Mi a különbség közöttük, és hogyan kezelhetők?

Jellemzők

A hüvelyfertőzéseket leggyakrabban baktériumok okozzák, így a bakteriális hüvelyfertőzéssel - bakteriális vaginózissal - küzdő páciensek teszik ki a hüvelyi panaszokkal küzdők nagyobbik felét. De a gombás fertőzés (candida) sem nevezhető ritka problémának: az esetek mintegy harmada ilyen.

A becslések szerint a nők legalább háromnegyede találkozik vele élete folyamán, és van, akinél rendszeresen, évről évre visszatérő panaszról van szó. A kétféle hüvelyfertőzés alapjellemzője, hogy az egészségeshez képest megváltozik a hüvelyváladék szaga, színe, állaga. Amennyiben halra emlékeztető, kellemetlen szagú, jellemzően híg folyást tapasztalunk, a váladék áttetsző, színe fehér vagy szürkés, akkor valószínűleg bakteriális fertőzéssel állunk szemben. Ha azonban a hüvelyfolyás szagtalan, fehér színű, és állagában inkább túrószerű, az gombás fertőzést jelez. Közös tünet lehet a viszketés, az égő, kellemetlen érzés, a szex közben érzett fájdalom. A bakteriális vaginózis mindezek mellett duzzanattal, fájdalmas vizeléssel, a hüvelyhám sérüléseivel is járhat.

A viszketés, égő, kellemetlen érzés, szex közben érzett fájdalom mind a hüvelyfertőzés jelei

Kezelés

Hüvelyfertőzéssel forduljunk szakemberhez. A bakteriális fertőzés kezelésének első állomása a pontos, körültekintő diagnózis, a hajlamosító tényezők - szexuális és higiénés szokások, káros szenvedélyek, stressz, más betegség miatti antibiotikum-kezelés, egyes hormonális fogamzásgátlók - beazonosítása és lehetőség szerint kiiktatása, valamint a normál baktériumflóra visszaállítása.

A bakteriális fertőzéseket jellemzően antibiotikumokkal kezelik, ám ezek a gyógyszerek károsítják a hüvelyflórát, így -ismételt alkalmazás esetén - gyakran inkább tetézik, semmint megkönnyítik a bajt. A hüvelygomba kezelésére számos helyi használatú készítmény áll rendelkezésre: hüvelykúpok, krémek, tabletták. Ezek alkalmazása mellett - orvosi javaslatra - olykor szükség lehet szájon át szedett gombaellenes gyógyszerre is. Gyakran visszatérő probléma esetén a gyógykezelés mellett étrendi változtatásokat (alacsonyabb cukortartalmú élelmiszerek előnyben részesítése, az élesztő használatának mellőzése, alkoholtartalmú italok elhagyása) is érdemes fontolóra venni.

A hüvelyflóra helyreállítása

Hogy megelőzzük a probléma kiújulását, a vaginális fertőzések mindegyikénél elengedhetetlen a hüvelyflóra egyensúlyának helyreállítása, amely úgynevezett bioterápiás eszközök segítségével lehetséges. A bioterápia a hüvelyi kémhatás savasítása, a tejsavbaktériumok állományának növelése, az öntisztulás elősegítése révén állítja helyre a hüvelyi környezet egészségét.

A tejsav, C-vitamin és ezüst tartalmú Vitagyn ® hüvelykrém helyreállítja és fenntartja a hüvely egészséges pH-értékét, vagyis a savas kémhatást. Elősegíti a természetes Lactobacillus-flóra növekedését, azaz a védő hatású tejsavbaktériumok újraszaporodását. Ezáltal meggátolja az olyan körülmények kialakulását, melyek a bakteriális hüvelyi fertőzések létrejöttének kedveznének.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra