Génterápia műkromoszómával?

A génterápia évtizedes ígérete sokakat kecsegtetett gyógyulással, de az átütő siker még mindig várat magára. Pedig ma már sok betegség esetében ismerjük a molekuláris mechanizmusokat.

Egy aprócska fehérjemolekula hibája, léte vagy nem léte például súlyos immunhiányt okozhat, a fehérjékre vonatkozó információkat pedig a génjeink hordozzák. Elméletben tehát jó lehetőségnek tűnik a génterápia. Az eddigi gyakorlat viszont nem a várt eredményt hozta, pedig a világon rengetegen kutatják, hogy miként lehetséges a genetikai információ torzulását, egy adott fehérje hibáját helyesen működő gén bevitelével helyrehozni.

A genetikai kutatások hazai fellegvára az MTA Szegedi Biológiai Közponja, ahol Hadkaczky Gyula kutatócsoportja a mesterséges kromoszóma előállításában ért el világszerte elismert eredményeket. A Deltában ő magyarázza a génterápia jelenlegi mechanizmusát:

" Ahhoz, hogy a terápiás genetikai információhordozókat bevigyük a sejtekbe, és azok ott megfelelően működjenek, tehát valóban gyógyítani lehessen, különböző hordozóeszközökre van szükség. Jelenleg az általánosan használt ilyen génhordozók azok módosított vírusok, amelyek nagyon hatékonyan jutnak be a sejtekbe".

Egyetlen ilyen génterápiás eljárást alkalmaznak még csak a gyakorlatban, de az már kiderült, hogy a módszernek súlyos mellékhatása is lehet. Az immunhiányt ugyan mindegyik betegnél sikerült megszüntetni, a génbevitelhez használt vírus azonban a betegek nagy részénél úgy épült be a szervezetbe, hogy közben leukémiát okozott. A megoldás a mesterséges kromoszóma lehet, hiszen ez egy olyan génhordozó, amely nem épül be az eredeti génállományba, hanem azon kívül fejti ki hatását. Ilyen mesterséges hordozó lehet a szegedi kutató műkromoszómája.

" A mesterséges kromoszóma olyan üres kromoszóma, amelyben ötven-kétszáz üres fiók van, amit mi tetszés szerint feltölthetünk akár egymást követő ismétlésekben is különböző, vagy egy ugyanazon fehérje génjének több példányával. Jelenleg nincsen a világon még egy ilyen mesterséges kromoszómarendszer, ahol megoldható lenne az ilyan többszörös és ismételt genetikai információkkal való feltöltés megoldható lenne".

Ha tehát a hiányzó gént műkromoszómával visszük be a sejtbe, az kifejti hatását, de nem károsodik az eredeti génállomány. Ahhoz azonban, hogy gyógyításra is alkalmas legyen, a műkromoszóma és az őssejt-technológia összeházasítására van szükség. Szegeden elkészítettek egy olyan mesterséges kromoszómát, amely a hiányzó fehérje génjét hordozza, és a mesterséges kromoszómát átvitték egér embrionális őssejtekbe. Ezáltal olyan embrionális őssejt vonalakat, terápiás őssejt vonalakat hoztak létre, amelyek minden tekintetben ugyanolyanok, mint egy egér sejt, csak hordozzák még az a mesterséges kromoszómát, aminek az egyetlen genetikai információtartalma az eddig hiányzó gén.

Az egereken végzett kísérlet sikeres volt, azok az embriók, amelyekbe a mesterséges kromoszómát tartalmazó őssejteket ültették, háromszor tovább éltek, mint fehérjehiányos társaik. A műkromoszóma egy bőrszínváltozást okozó gént is tartalmazott, így szabad szemmel is követni lehet a beépülés sikerességét. A szegedi kutatók a kísérletek folytatásán gondolkodnak, hiszen az már bebizonyosodott, hogy a műkromoszóma alkalmas lehet génterápiás kezelésekre. Klinikai alkalmazásra is felhasználható módszer előkészítését tervezik, amellyel talán számos genetikai eredetű betegség leküzdhető lesz majd.

hirado.hu/Delta

(2008.02.21. 08:11)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra