Felfázás? Derítse ki a valódi okot!

A hólyaghurutnak (közkeletű nevén felfázásnak) számtalan oka lehet. Általában a nőket érinti, de a férfiak körében is előfordul gyakori, kis mennyiségű, égető vizeletürítés és alhasi fájdalmak formájában.

Komoly aggodalommal tölthet el bennünket, amikor az alkalmi húgyhólyag-gyulladás (a felfázás) egyszer csak rendszeressé válik. Hiába kezelnek ki orvosaink célzottan a bajból, ha néhány héttel, hónappal utána mégis lecsap ránk ez a kellemetlen, szúró érzés.

Nézzünk néhány kiváltó tényezőt:

Az immunrendszer gyengesége

Ha tartalékainkat feléltük és nincs vitamin-utánpótlás, egyből jelez a szervezet akut betegségek megjelenésével. Krónikus esetben felborulhat a bélflóránk egyensúlya, és immungyengeség, gombás fertőzések alakulhatnak ki, mely átterjedhet a húgyutakra is.

Alhasi elváltozások

Húgyúti szűkület (kő, daganat stb.), vagy prosztata-megnagyobbodás miatti vizeletpangás, melynek következményeként fertőzés léphet fel.

Hormonhatások

Ösztrogénhiányos állapotokban (pl. változókor) a hüvelyflóra gyengülhet, ami baktérium elszaporodáshoz és továbbterjedéshez vezethet.

Szexuális együttlét

A szexuális együttlétek során előfordulhat, hogy a normál bélbaktériumok bekerülnek a húgycsőbe. Ritkább az az eset, hogy a partner a kórokozó hordozója.

A hideg

Hideg időjárás és nem megfelelő öltözet is lehet egy visszatérő felfázás okozója. Ilyen például, ha a téli uszoda használat után felelőtlenül, könnyelműen lépünk ki a mínuszokba.

Terápiaként összpontosítsunk a következőkre:

Belsőleg:

A vizelet mennyiségének növelésével segítjük a baktériumok kiürülését a szervezetből. Természetes vízhajtó zöldségként fogyasszunk spárgát, zellert, vízi tormát, sárgarépát, retket, paradicsomot, uborkát és salátalevelet! Gyógynövények közül javasolt a lestyán-, nyírfalevél-, aranyvessző-, zsurló- vagy csalántea.

A vizelet fertőtlenítésével segíthetjük a kórokozók pusztulását. Szerezzünk be házi patikánkba tőzeg-, vörös- vagy feketeáfonyát és medveszőlőlevél-, kakukkfű- vagy kamillateát !

Az immunrendszer erősítésével felkészítjük szervezetünket a kórokozókkal szembeni védekezésre. Fogyasszunk rendszeresen pro- és prebiotikumokat (pl. natúr joghurt, borsó, hagymák, articsóka, csicsóka), piros, sárga és zöld színű zöldségeket és gyümölcsöket, valamint gyógynövények közül kasvirágot és kökényt!

Kerüljük a só és a cukor használatát ezekben a napokban, melyek leterhelik a vese működését, és hátráltatják a baktériumok pusztulását.

Csökkentsük le vagy iktassuk ki az étrendből a panaszok ideje alatt a vizeletsavasító hatású nyersanyagokat! Ilyenek a húsok, kagyló, tojás, földimogyoró, dió, kenyér, reggeli gabonapelyhek, tészták, rizs, lencse, kukorica, szilva, kávé, cukor, méz, szirupok , lekvárok.

Külsőleg:

A rendszeres (min. 4 óránkénti) vizeletürítés a panaszok enyhülésével se maradjon el! Szexuális együttlétek után is menjünk el WC-re, ezzel "kiöblíthetjük" húgycsövünket! Kerüljük a hüvelyflórát gyengítő termékek használatát (pl. spermaölő készítmények, tusfürdők)!

Ha a panaszok két-három napon belül nem enyhülnek, mindenképpen forduljunk orvoshoz, ha ugyanis a probléma a vesére húzódik, az komoly szövődményekhez vezethet!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra