A terhes nőknek erre kell figyelniük

Számtalan tanulmány bizonyította már, hogy az anyai pajzsmirigyfunkciók elégtelen működése a babánál súlyos idegrendszeri és fejlődésbeli zavarokat okozhat, ennek ellenére ma még a kismamákat nem szűrik erre általánosan.

Az anya csökkent pajzsmirigyhormon-termelése igen negatív hatást gyakorol a magzat fejlődésére. A probléma már magát a teherbeesést is nehezítetté teszi, később pedig vetélést idézhet elő. Ezen felül fejlődési károsodást okozhat a magzatnál, valamint preeclampsiához, koraszüléshez, placentaleváláshoz is vezethet.

Milyen tünetekről ismerhető fel a pajzsmirigy alulműködése? Részletek itt.

Változások a terhesség során

Érdemes tudni, hogy a terhesség során természetes jelenség a pajzsmirigyfunkciók változása. Az első trimeszterben a TSH szintje a HCG emelkedésével némileg csökken, ám később a magzat a pajzsmirigyhormonokat az anyától nyeri, ez pedig változásokkal jár. A várandósság alatt tehát a TSH értéke változó, ám ha az ilyenkor elfogadott referenciatartományon kívül esik a szintje, akkor mindenképp kezelni kell a problémát, hogy a baba megfelelő ütemben és módon fejlődhessen.

A várandósság során minden nőnek érdemes legalább egyszer vérvételre mennie
A várandósság során minden nőnek érdemes legalább egyszer vérvételre mennie

Szűrés a terhesség alatt

Amennyiben az anya már a terhessége előtt is tudott a pajzsmirigyzavaráról, úgy érdemes a várandósság alatt rendszeresen ellenőriztetnie a pajzsmirigyfunkcióit, hogy szükség esetén módosítani lehessen a gyógyszeres kezelés adagolásán. Más esetben viszont nincs kötelező szűrés, annak ellenére sem, hogy már több országban, így Magyarországon is felvetették, hogy lenne rá igény.

Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája szerint a már diagnosztizált terhes pajzsmirigybetegeknek havonta célszerű ellenőriztetniük a TSH, T3 és T4 értéküket, más esetekben ilyen gyakorisággal erre nincs szükség. Ellenben - mivel nagy károkat okozhat a probléma - érdemes másoknak is a várandósság alatt legalább egyszer vérvételre menniük, különösen, ha a családjukban előfordult már pajzsmirigybetegség, vagy ha az anyuka gluténérzékeny (az autoimmun pajzsmirigyzavar és a gluténérzékenység együtt járhat). Ezzel még idejében kiderülhet a probléma, mielőtt visszafordíthatatlan károkat okozna. Amennyiben fennáll a pajzsmirigy-alulműködés, úgy gyógyszeres kezeléssel lehet orvosolni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Késő délután melegfronti hatás érezhető, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel járhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra