A teherbeesés észrevétlen akadályai

A teherbeesés igen bonyolult és összetett folyamat, nem csoda, hogy megannyi probléma állhat az útjában. A megtermékenyülés sem jelent önmagában sikert, ugyanis a petesejtre ezután még vár a beágyazódás, amely különböző állapotok miatt könnyen meghiúsulhat.

Alacsony progeszteronszint

A beágyazódási zavart igen sokszor sárgatest-elégtelenség, vagyis alacsony progeszteronszint okozza. Ez a hormon segíti a méhnyálkahártyát, hogy képes legyen befogadni a megtermékenyített, osztódott petesejtet. A progeszteron mennyisége a tüszőrepedés után kezd nőni, a luteális fázis közepén a legmagasabb, majd ha nem történik megtermékenyülés, akkor a szintje leesik, terhesség esetén viszont tovább nő. Általában a ciklus 21-23. napján mérik a mennyiségét, amelyből követeztetni lehet arra, hogy rendesen végbement-e a peteérés. Amennyiben túl alacsony a hormon szintje, úgy hormonkészítményekkel, enyhébb esetben gyógynövényekkel lehet növelni, illetve további vizsgálatokat igényel, hogy mi válthatta ki a zavart.

A megtermékenyült petesejt beágyazódását több tényező is megakadályozhatja
A megtermékenyült petesejt beágyazódását több tényező is megakadályozhatja

PCOS

A policisztás ovárium szindróma ( PCOS ) során a petefészkekben kisebb-nagyobb folyadékkal teli ciszták keletkeznek. A kórkép gyakran magas tesztoszteronszinttel és inzulinrezisztenciával is társul. Amennyiben mégis megtörténik a normál peteérés, és az érett petesejt meg is termékenyül, a következő akadályt, a beágyazódást már valószínű, hogy nem sikerül átugrani. Érdemes tudni, hogy az állapot az esetek többségében progeszteronhiánnyal is jár.

Korai klimax

A korai klimax akár már a 30-35 éves korosztály tagjait is sújthatja. Ez kezdetben a progeszteronszint csökkenésével jár, majd a későbbiekben az ösztrogén mennyisége is lecsökken. A problémára elsősorban vérzészavarok hívják fel a figyelmet, így ilyen esetben érdemes menopauzára is gondolni, valamint ellenőriztetni az FSH értékét, amely a petefészkek esetleges kimerülésére hívhatja fel a figyelmet - mutatott rá dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa.

Pajzsmirigy-alulműködés

Milyen jelekből következtethetünk pajzsmirigyzavar gyanújára? Részletek itt.

A pajzsmirigy alulműködése igen alattomos betegség, hiszen van, hogy semmilyen tünet sem hívja fel rá a figyelmet, csak amikor az érintett beteg családot szeretne alapítani. Ugyanis a betegség gyakran meddőséget, vetélést okoz. A pajzsmirigyzavar esetén sokszor már maga a normál peteérés sem megy végbe, ám ha mégis, akkor a megtermékenyített petesejt képtelen beágyazódni, mivel a probléma az esetek többségében progeszteronhiányt von maga után. Szerencsére azonban a hiányzó pajzsmirigyhormonok pótlásával a progeszteron szintje is rendeződni szokott.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra