A női ciklus számokban

A nők kamaszkoruktól egészen az ötvenes éveikig havi ciklusokban élik az életüket. Aki jól ismeri a teste jelzéseit, az naptár nélkül is pontosan tudja, hol tart éppen a ciklusában.

Egy átlagos női ciklus 28 napos, ám ebben komoly eltérések lehetnek: 21 és 35 nap között normálisnak számít a ciklushossz, különösen, ha a ciklusok hossza nagyjából állandó.

A ciklusokat a havi vérzés első napjától számítjuk. Körülbelül a 4. napon megindul a petefészek tüszőiben a petesejtek érlelődése, és a méhnyálkahártya felépülése.

A gyenge menstruáció lehetséges okai A nők többsége könnyebbségként tekint a megszokottnál gyengébb vérzésre, pedig bizonyos esetekben aggodalomra is okot adhat. Részleteket itt olvashat.

A ciklus 12-15. napján kerül sor az ovulációra: az első érett tüsző megreped, és az érett petesejt kiszabadul a petefészekből, majd bejut a petevezetékbe, és elindul a méhüreg felé. Ha ilyenkor egy hímivarsejt megtermékenyíti a petesejtet, a petesejt beágyazódik a méhnyálkahártyába - így indul a várandósság. Ha ez nem történik meg, a petesejt a ciklus közepén elhal, és felszívódik.

A menstruációs ciklus kezdete ma már 8 és 15 év között jellemző, míg 100 éve még átlagosan 17 éves korukban kezdtek el menstruálni a lányok. Az utolsó vérzésre 45 és 55 éves kor körül kerül sor.

A nők egy részének komoly fájdalmakat okoz a havi vérzés. Fotó: Getty Images
A nők egy részének komoly fájdalmakat okoz a havi vérzés. Fotó: Getty Images

Ha valaki már 12 éves korában menstruál, és 52 évesen van az utolsó ciklusa, összesen 480 menstruációja van élete során. Ebből a számból azonban le kell vonni a terhességek, illetve a szülések után egy ideig kimaradó menstruációk számát.

Az asztmás nők 19-40 százalékának állapota romlik a menstruáció idején. Ilyenkor csökken a tüdőkapacitás, és nő az allergénekre való érzékenység is.

Egy átlagos menstruáció során körülbelül 60 milliliter vért veszítünk, ez nagyjából 16 teáskanálnyi mennyiség.

A premenstruációs szindróma a nők 85 százalékát érinti, legalább egy olyan tünettel, mint az érzékeny mellek, az alvászavar, a fejfájás vagy az ingerlékenység.

+1 A menstruáció idején a hangunk is megváltozik, a hormonális változások ugyanis hatással vannak a hangszalagokra.

A cikk eredetileg a Nők Lapja Egészség 2020. áprilisi számában jelent meg.

Nők Lapja Egészség, 2020/04

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra