A méh- és hüvelysüllyedés kezelése

A kismedencei szervek süllyedése a gátizomzat sérülése-gyengesége miatt jön létre, amelyet okozhat a szülés, a klimax utáni hormonszint-csökkenés miatti szövetlazaság, a túlsúly, a megerőltető fizikai munka illetve a gyakori köhögés vagy székrekedés.

A méhsüllyedés, a hólyagsérv, illetve a végbélsérv kezelhető deformitások, ezért mindenképpen érdemes orvoshoz menni a panaszokkal. Ha nem teszünk semmit, akkor a tünetek idővel rendszerint súlyosbodnak, és sajnos jelentős pszichés terhet is jelentenek, nemcsak fizikai kellemetlenséget.

A középkorú nők fele küzd a problémával, de mert sokan nem mennek orvoshoz, mert szégyellik a panaszaikat, talán még ennél is többen érintettek. Kezelés hiányában javulás nem, csak az állapot romlása várható. Hogyan ismerhetjük fel a méh- és hüvelysüllyedés tüneteit?

A kezelés lehet műtéti, illetve konzervatív, azaz műtét nélküli. A klinikai gyakorlatban a tünetet is okozó, előrehaladott süllyedések esetén sok orvos a műtéti megoldásokat javasolja, de mivel az esetek jelentős részében nem érhető el tökéletes eredmény, mellékhatásként fájdalmassá válhat a szex , illetve a tünetek később visszatérhetnek (hisz a gátizom gyenge marad), amennyiben lehetséges, érdemes megpróbálni a konzervatív kezelési módokat.

Előrehaladott méh- és hüvelysüllyedés esetén sok orvos műtéti megoldást javasol
Előrehaladott méh- és hüvelysüllyedés esetén sok orvos műtéti megoldást javasol

A hüvelypesszáriumok alkalmasak lehetnek a kismedencei szervek helyretételére, illetve az állapot romlásának megakadályozására.

A keménygumiból készült gyűrűpesszáriumokat (Mayer-gyűrű) az orvosnak kell a hüvelybe felhelyezni, és háromhavonta tisztítás után újra visszahelyezni. A tartós szöveti nyomás fekélyhez vezethet, ezért a modern pesszáriumterápia szilikonból készült eszközöket használ, és a betegek reggel saját maguk helyezik fel a pesszáriumot a hüvelyükbe, mint egy tampont, este pedig kiveszik, így a szövetek éjszaka regenerálódni tudnak. A megfelelő méretet (0-5) nőgyógyász szakorvos határozza meg.

A módszer lényege az, hogy a pesszárium helyettesíti a gátizomzatot a kezelés első szakaszában, a megnyúlt szövetek így zsugorodni tudnak. A következő lépés a gátizomzat felépítése . Ez történhet tornával illetve hüvelysúlyokkal. A komplex terápia harmadik része az elektrostimuláció. A szülés során nem csak az izomzat, hanem az idegek is sérülhetnek. Ezen segíthet az elektrostimulációs kezelés, amely az ingerületátvitelt javítja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra