A méh- és hüvelysüllyedés kezelése

A kismedencei szervek süllyedése a gátizomzat sérülése-gyengesége miatt jön létre, amelyet okozhat a szülés, a klimax utáni hormonszint-csökkenés miatti szövetlazaság, a túlsúly, a megerőltető fizikai munka illetve a gyakori köhögés vagy székrekedés.

A méhsüllyedés, a hólyagsérv, illetve a végbélsérv kezelhető deformitások, ezért mindenképpen érdemes orvoshoz menni a panaszokkal. Ha nem teszünk semmit, akkor a tünetek idővel rendszerint súlyosbodnak, és sajnos jelentős pszichés terhet is jelentenek, nemcsak fizikai kellemetlenséget.

A középkorú nők fele küzd a problémával, de mert sokan nem mennek orvoshoz, mert szégyellik a panaszaikat, talán még ennél is többen érintettek. Kezelés hiányában javulás nem, csak az állapot romlása várható. Hogyan ismerhetjük fel a méh- és hüvelysüllyedés tüneteit?

A kezelés lehet műtéti, illetve konzervatív, azaz műtét nélküli. A klinikai gyakorlatban a tünetet is okozó, előrehaladott süllyedések esetén sok orvos a műtéti megoldásokat javasolja, de mivel az esetek jelentős részében nem érhető el tökéletes eredmény, mellékhatásként fájdalmassá válhat a szex , illetve a tünetek később visszatérhetnek (hisz a gátizom gyenge marad), amennyiben lehetséges, érdemes megpróbálni a konzervatív kezelési módokat.

Előrehaladott méh- és hüvelysüllyedés esetén sok orvos műtéti megoldást javasol
Előrehaladott méh- és hüvelysüllyedés esetén sok orvos műtéti megoldást javasol

A hüvelypesszáriumok alkalmasak lehetnek a kismedencei szervek helyretételére, illetve az állapot romlásának megakadályozására.

A keménygumiból készült gyűrűpesszáriumokat (Mayer-gyűrű) az orvosnak kell a hüvelybe felhelyezni, és háromhavonta tisztítás után újra visszahelyezni. A tartós szöveti nyomás fekélyhez vezethet, ezért a modern pesszáriumterápia szilikonból készült eszközöket használ, és a betegek reggel saját maguk helyezik fel a pesszáriumot a hüvelyükbe, mint egy tampont, este pedig kiveszik, így a szövetek éjszaka regenerálódni tudnak. A megfelelő méretet (0-5) nőgyógyász szakorvos határozza meg.

A módszer lényege az, hogy a pesszárium helyettesíti a gátizomzatot a kezelés első szakaszában, a megnyúlt szövetek így zsugorodni tudnak. A következő lépés a gátizomzat felépítése . Ez történhet tornával illetve hüvelysúlyokkal. A komplex terápia harmadik része az elektrostimuláció. A szülés során nem csak az izomzat, hanem az idegek is sérülhetnek. Ezen segíthet az elektrostimulációs kezelés, amely az ingerületátvitelt javítja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra