A leggyakoribb hüvelyfertőzések megelőzése

Az egészséges hüvelyi flórát számos tényező befolyásolja: a szervezet hormonális állapota, a táplálkozás, bizonyos gyógyszerek szedése, de a túlzott intimhigiénia és az irrigálás is. Ha ez a kényes egyensúly megbomlik, fertőzések alakulhatnak ki.

Az egészséges hüvelyben tejsavbacilusok (Döderlein-féle hüvelybacilusok) biztosítják az enyhén savas kémhatást. Olyan nélkülözhetetlen anyagokat termelnek, amelyek megakadályozzák a kórokozó baktériumok növekedését és szaporodását. Ám ha a savas környezet, pl. betegségek, bizonyos gyógyszerek, menstruáció vagy fertőzés hatására megváltozik, csökken a tejsavbacilusok száma. Emiatt a szervezet ellenálló képessége gyengül, ami kedvez a kórokozók elszaporodásának, károsítja a hüvelyhámot.

Hüvelyfertőzés esetén a hüvelyváladék mennyisége, állaga, színe, szaga megváltozik. A hüvelyben, illetve a külső nemi szerven kínzó viszketés jelentkezhet, a hüvelyfolyás fehér, szürke vagy akár sárgászöld színű is lehet, a váladék gyakran kellemetlen szagú, a fertőzés olykor vizelési fájdalommal is jár.

A hüvely gombás fertőzése az egyik leggyakoribb probléma, mely a nők háromnegyedét érinti, élete során legalább egyszer.

Mit érdemes tudni erről a fertőzésről? Megelőzhetjük egyáltalán?

A hüvely gombás fertőzései közül a candidiasis a leggyakoribb. A sarjadzó gomba kis számban az egészséges hüvelyben is megtalálható. A legyengült immunrendszer, a cukorbetegség és bizonyos gyógyszerek, például az antibiotikumok is hajlamosíthatnak a fertőzésre, de egy-egy hosszabb fürdőzés is felboríthatja a hüvely természetes pH-egyensúlyát, ami kedvezhet a gombák szaporodásának.

A kínzó viszketéssel, égő fájdalommal, illetve törmelékes folyással járó fertőzés kezelés nélkül gyakran húgyúti problémákkal párosul. A hüvelygomba kínzó tünetei helyileg alkalmazható kúpokkal, krémekkel, tablettákkal orvosolhatók, amelyet komolyabb esetben szájon át szedhető gombaellenes szerekkel egészíthetnek ki. Amennyiben a fertőzés kiújul, a gyógyszeres kezelés akár hosszabb időn keresztül is folytatandó. Előfordulhat, hogy a partner is fertőződik, bár a férfiaknál a gombás fertőzés általában nem okoz komolyabb panaszt. Az ő esetükben gombaellenes krémekkel célszerű kezelni a problémát, így megakadályozható a fertőzés kiújulása, ismételt átadása.

A hüvelyi fertőzéseknek számos kiváltó oka lehet, de minden esetben tetten érhető a természetes savas közeg változása, kényes egyensúlyának felbomlása. A tejsavbacilusok alkotta flórát külső és belső tényezők komolyan gyengíthetik, így a betolakodó kórokozók könnyen megtelepedhetnek és elszaporodhatnak. A hüvely normál pH-értéke 4,5 alatti, tehát alacsonyabb, azaz savasabb, mint a bőr pH-ja (5,5). Ez a savas közeg hatékony védelmet nyújt a kórokozó baktériumokkal, gombákkal és élősködő egysejtűekkel szemben. A hüvelyflóra összetétele egyéni különbségeket mutat. Az egészséges nők hüvelyváladékában 5-8 különböző tejsavtermelő baktériumtörzs van jelen.

hüvelyfertőzés

A Gardnerella-baktériumok által okozott bakteriális vaginózis a hüvely leggyakoribb fertőzése. A normál hüvelyflóra egyensúlya felborul, a tejsavbacilusok száma csökken, bizonyos baktériumok pedig, melyek egészséges nőknél csak kis számban fordulnak elő a hüvelyben, elszaporodnak, és a savas hatás eltolódik lúgos irányba. A fertőzés erős folyással, szürkésfehér színű, kellemetlen halszagú váladékkal jár együtt. A bakteriális vaginózis nem szexuális úton terjedő betegség, de kezelése kiemelten fontos, mivel méhnyálkahártya-gyulladást, illetve kismedence-gyulladást okozhat. A hüvelyfertőzés terhesség alatt fokozza a burokrepedés, így a koraszülés kockázatát is. A fertőzés általában metronidazol-tartalmú gyógyszerrel, valamint hüvelykrémmel kezelhető.

A nemi szervek viszketése, kivörösödése mellett a sárgás-zöldes színű, bűzös folyás is számos kellemetlenség forrása, ami Trichomonas vaginalis -fertőzésre utal. Nem csupán nemi érintkezéssel terjed, a közös zuhanyzó, illetve törölköző használata is előidézheti a panaszokat, például uszodai fürdőzés után.

A nem megfelelő intim higiénia is megzavarhatja a hüvelyflórát. Egyes tisztálkodószerek felboríthatják a normál flóra egyensúlyát, befolyásolják a megfelelő pH-értéket. Az intim területek tisztán tartására ajánlatos erre a célra kifejlesztett kímélő mosakodókészítményeket használni. Normális esetben a hüvely öntisztuló folyamatai miatt nincs szükség irrigálásra. A túlzásba vitt higiénia tönkreteheti a bőr természetes savköpenyét és nyálkahártyáját. A műszálas fehérnemű, a műanyag réteggel bevont intimbetétek gátolják a test szellőzé­sét, ami ideális körülményeket teremt a baktériumok és gombák szaporodásának.

A hormonális változások (terhesség, menstruáció, fogamzásgátló tabletta használata) is negatív hatással lehetnek az egészsé­gesen savas kémhatású hüvelyflórára. Egyes gyógyszerek, főként az antibiotikumok károsíthatják a hüvelyflórát, nemcsak a kórokozókat, hanem a hasznos tejsavbaktériumokat is elpusztíthatják, ám bizonyos anyagcsere-betegségek (pl. cukorbetegség) esetén szintén fokozódhat a hüvelyfertőzés veszélye.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra