A hüvelybetegségek jelei

A hüvely egészségére különösen oda kell figyelni a hölgyeknek, hiszen ha valamilyen betegség támadja azt meg, a legenyhébb esetben is kellemetlenséget, viszketést, váladékozást okozhat, azonban párkapcsolati problémákhoz, sőt meddőséghez is vezethet.

Az állandó viszketés, égő érzés mindenképpen hüvelyi problémákra utal, elsősorban arra, hogy a hüvely érzékeny flórájának egyensúlya felborult, és a kártékony baktériumok, illetve gombák elszaporodtak. Ez önmagában is probléma lehet (például gombás fertőzést okozhat), de a jótékony mikrobák csökkenő száma azzal is együtt jár, hogy a hüvely kevésbé képes megvédeni magát a fertőzésektől.

A hüvelybetegségek leggyakoribb jelei

Szürkés, zöld vagy túrós? A hüvelyfolyás egészen addig természetes jelenség, míg állaga meg nem változik, vagy kellemetlen szaga nem lesz. Ha azonban a megszokottól eltérő minőségű és mennyiségű váladék hagy nyomot a fehérneműn, érdemes orvoshoz fordulni. A viszketés és az égő érzés emellett annak is a jele lehet, hogy valamilyen irritáló anyag került a hüvelybe vagy annak környékére, például illatosított tusfürdőből, szappanból, fogamzásgátló habokból vagy spermicidekből.

A hüvelynek jellegzetes szaga van, mely alapvetően nem lehet kellemetlen és nem is túlságosan erős. Az erősebb vagy éppen rossz szag azonban mindenképpen betegségre utal, ezt szintén az elszaporodott baktériumok vagy gombák okozhatják. A jellegzetes szagok, például a halszag, akár a hüvely betegségének diagnosztizálásában is segíthet.

A kellemetlen tüneteket tapasztalva érdemes orvoshoz fordulni

A kellemetlen tüneteket tapasztalva érdemes orvoshoz fordulni Akárcsak a szagok esetében, bizonyos mértékű váladék is természetesen normális. Ez a váladék a menstruációs ciklus során folyamatosan változhat, és vizsgálatával akár azt is sikeresen megállapíthatják a hölgyek, hogy éppen mikor van peteérésük. A normális hüvelyváladék fehér vagy színtelen, az állaga lehet krémes vagy tojásfehérje-szerű, és nem társulnak hozzá kellemetlen szagok. Amennyiben a váladék színe vagy állaga eltérő, az betegségekre utalhat, ezért érdemes azonnal nőgyógyászhoz fordulni, például ha a hüvelyváladék sárgás, zöldes, szürke, barnás vagy pirosas, túrós vagy éppen habos állagú.

A hüvely nyálkahártyájának ösztrogénre van szüksége, hogy az megfelelően nedves maradhasson - amennyiben ennek a hormonnak a szintje lecsökken a szervezetben, a hüvely kiszáradhat, a nyálkahártyája elvékonyodik és be is gyulladhat. Ennek a leggyakoribb tünete a fájdalmas közösülés, de emiatt megnőhet a különböző húgyúti fertőzések rizikója is. Ha tehát ezeket észleljük, mindenképpen forduljunk szakorvoshoz.

A hüvelybemenet környékén kialakuló kiütések, csomók és kinövések (melyek lehetnek fájdalmasak, de teljesen fájdalmatlanok is) utalhatnak szexuális úton terjedő betegségekre, de akár daganatokra is. Ha ilyeneket veszünk észre magunkon, haladéktalanul keressük fel a nőgyógyászunkat!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra