Így változtatja meg a Parkinson-kór az agyat

Azt vizsgálják a kutatók, hogy idővel miképpen alakítja át a Parkinson-kór az agy aktivitását. Az idegi változások nyomon követése segíthet a kutatóknak a betegség terjedésének lassítását célzó terápiák tesztelésében.

Idegtudósok egy csoportja megvizsgálta olyan emberek agyát, akik Parkinson-kórral , illetve két nagyon hasonló betegséggel küzdenek, hogy megállapítsák, az idegi válaszaik miképpen változnak meg bizonyos időn belül. A NIH’s Parkinson’s Disease Biomarkers Program által támogatott tanulmány a Neurology magazinban jelent meg, és új eszközt kínálhat a kísérleti gyógyszerek tesztelésére, amiknek célja a tünetek enyhítése és az agyat károsító folyamatok lassítása.

„Ha tudjuk, hogy a Parkinson esetében az agy specifikus régiói hanyatlani kezdenek már egy éven belül is, akkor új utak nyílnak a károsodás lassításnak orvosi módszereinek kifejlesztésében” – mondta David Vaillancourt, a University of Florida’s Department of Applied Physiology and Kinesiology professzora, a kutatás vezetője. „Olyan biomarkerek megismerésére van lehetőség, amiknek segítségével kiértékelhető, hogy egy kezelés milyen módosulásokat idéz elő a Parkinson okozta krónikus elváltozások esetében.”

A Parkinson-kór olyan neurodegeneratív betegség, mely az agy mozgásirányító idegsejtjeit pusztítja. Noha léteznek gyógyszerek, amik képesek csökkenteni a neuronok pusztulásának hatásait, a sejtek elhalását nem képesek megakadályozni. A klinikai vizsgálatok régóta csak arra tudtak támaszkodni, hogy megfigyelték, vajon egy terápia javítja-e a tüneteket, de ezek a tanulmányok nem tárták fel, hogy miképpen hatnak a kezelések az idegsejtek előrehaladott pusztulására.

Ennek folyománya, hogy bár egyes módszerek képesek voltak enyhíteni a tüneteket , hatékonyságuk sokat vesztett a betegség erejének fokozódásával. A friss tanulmány most úgy segíthet ezen a problémán, hogy mérhető célokat, úgynevezett biomarkereket ad a kutatók kezébe, hogy megállapítsák, vajon egy gyógyszer lassítja, vagy akár meg is állítja a kór fejlődését az agyban.

Miként változtatja meg az agyat a Parkinson-kór?

Dr. Vaillancourt csapata funkcionális mágneses rezonancia vizsgálatot (fMRI) végzett, hogy megvizsgálják egyes agyterületek aktivitását egészséges embereknél, Parkinson-kórban szenvedőknél és olyanoknál, akiknél kétféle - multiszisztémás atrófia (MSA) és a progresszív szupranukleáris bénulás (PSP) - atipikus Parkinson-kór volt jelen. Ezen betegeknél a tünetek nagyon hasonlóak voltak a Parkinson-kórban szenvedőkéhez.

Tudjon meg minden fontosat a Parkinson-kór tüneteiről, kezelési lehetőségeiről!

A kiválasztott agyterületek a mozgás és az egyensúly szempontjából korábban megállapított kritikus régiók voltak. Egy év alatt kétszer végeztek az alanyokon kísérletet, miközben egy, a markuk szorítását vizsgáló tesztet kellett végrehajtaniuk.

Az egészséges embereknél nem történt változás az egy év alatt, míg a többieknél az érintett régiókban hanyatlás állt be a putamennek és az elsődleges motorikus kéregnek nevezett területeken. A korábbi kutatások alapján már tudható volt, hogy a betegség miatt ezek a területek nem működnek megfelelően, de most először állapították meg, hogy a helyzet az idő előrehaladtával romlik.

Az MSA betegeknél csökkent az aktivitás az elsődleges motorikus kéregben, a kiegészítő motorikus területeken és az elsődleges kisagyi területeken, míg a PSP betegeknél ugyanezen területeken valamint a putamenben.

A kutatók most azt remélik, felfedezésükből kiindulva a jövőben hatékonyabban lehetnek képesek az orvosok gyógyítani a sokak életét megkeserítő betegséget.

„Ezek a markerek lehetőséget teremtenek, hogy kiértékeljük a betegséget módosító gyógymódokat, mivel tudjuk, hogy a kontrollcsoportnál nem áll be változás egy év alatt, míg a pácienseknél igen. Láthatjuk majd, hogy egy módszer megakadályozza-e a változásokat, és ha igen, akkor az azt jelentheti, hogy képes megváltoztatni a betegséget is”.

Forrás: nih.gov

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra