Egész életünkre meghatározhatják az intelligenciát a gének

Bizonyos emberek észjárása 65 éves korára már messze nem olyan friss, mint fiatalabb korában volt, mások esze viszont még 90 éves korukban is ugyanúgy vág. Egy új tanulmány szerint a jelenség hátterében bizonyíthatóan genetikai tényezők állnak.

A fiatalok és idősek körében végzett genetikai analízisek és intelligenciavizsgálatok során az Edinburgh-i Egyetem kutatói megállapították, hogy mind a genetikai, mind a környezetei tényezők szerepet játszanak abban, hogy idősebb korban is magas marad-e az intelligenciahányados vagy idővel hanyatlásnak indul.

"Arra a következtetésre jutottunk, hogy az idősödés során fellépő intelligenciahanyatlás körülbelül negyedrészben a genetikai faktorok miatt következik be" - mondta Ian Deary, az Edinburgh-i Egyetem Kognitív Öregedés- és Epidemiológiai Központjának igazgatója, a tanulmány szerzője.

A felmérések során összesen 1940 önkéntes résztvevő genetikai állományát és intelligenciahányadosát vetették össze a kutatók. A vizsgálatokat először a résztvevők 11 éves kora körül végezték el, majd 54-68 évvel később megismételték azokat, mikor a résztvevők 65, 70, illetve 79 évesek voltak.

A kutatók elsősorban a DNS egy bizonyos szakaszát, az úgynevezett egypontos nukleotid-polimorfizmust (SNP) vizsgálták, ugyanis a DNS ezen részén múlik, hogy valaki idősebb korára szellemi hanyatlásnak indul, vagy magas marad az IQ-ja. S. Duke Han, a chicagói Rush Egyetem Orvosi Központjának klinikai neuropszichológusa szerint ez a felmérés elsősorban azért volt egyedülálló jelentőségű, mert ugyanazokat az alanyokat tudták megvizsgálni a különböző életszakaszokban.

A Edinburgh-i Egyetemen végzett tanulmány részleteit a Nature című tudományos magazin legfrissebb számában publikálták.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra