Betegségre utalhat az álmatlanság

Manapság az elalvást és az éjszaka átalvását érintő alvászavar sokkal gyakoribb, mint gondolnánk. Egyre több és több az olyan ember, aki képtelen éjszaka nyugodtan, vagy egyáltalán bármilyen módon aludni.

Kevesen tudják azonban, hogy az inszomniát elsődleges és másodlagos fajtára is oszthatjuk. Az elsődleges inszomnia a klasszikus alvásképtelenség, aminek nincsen semmilyen egészségügyi oka.

Ezzel ellentétbe a másodlagos inszomnia – ami az esetek 80 százalékát teszi ki – éppen valamilyen mögöttes ok miatt alakul ki. Ilyen ok lehet valamilyen krónikus fájdalom, az asztma vagy más légzési rendellenesség, a depresszió és egyéb mentális egészséget érintő betegségek, egyes gyógyszerek, kávé, cigaretta, túlzott pajzsmirigyműködés, demencia vagy Alzheimer-kór, gyomorégés és magas vérnyomás.

A jó hír, hogy ha sikerül ezeket a mögöttes okokat kikezelni, akkor az inszomniát is sikerülhet száműzni életünkből. Arról nem is beszélve, hogy minél jobban alszunk éjjel, a szervezetünk annál jobban képes felvenni a harcot a megbetegedésekkel szemben.

Az alvás során szervezetünk takarékműködésre kapcsol, pihen, környezetünkkel való kapcsolatunk ilyenkor nagyon laza. Alvással töltjük életünk legalább 1/4-1/3 részét A felnőttek döntő többségének napi 6-9 órányi alvásra van szüksége, a túl kevés és túl sok alvás egyaránt okozhat nappali fáradtságot. Részletek!

Sajnos a klasszikus, mögöttes ok nélküli inszomnia kezelése sokkal bonyolultabb feladat. Ennek a legfőbb oka, hogy máig nem tisztázott, pontosan miért alakul ki a krónikus álmatlanság , bár az orvosok gyanítják, hogy egyes emberek egyszerűen sebezhetőbbek. Sok esetben sikerült az inszomniát a beteg életében beállt olyan drasztikus változásokhoz visszavezetni, mint például egy munkahelyváltás, egy szeretett ember halála vagy hirtelen lakhelyváltás.

Manapság az alvászavarok sokkal gyakoribbak, mint gondolnánk

Szerencsére még krónikus inszomniára is akadnak gyógymódok, ilyenek lehetnek az egyes speciális terápiák, a szokások átalakítása, vagy éppen gyógyszerek alkalmazása is. Az antidepresszánsok és antihisztaminok például közepes hatékonyságot mutattak. Mivel egyik gyógyszer sem hordoz biztos megoldást, érdemes együttműködni az orvossal az álmatlanságot elmulasztó legjobb gyógyszer megtalálására.

Forrás: medicaldaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra