Áttörés jöhet a sérült gerinc kezelésében

Kutatók egyre közelebb kerülnek hozzá, hogy létrehozzanak őssejtként viselkedő idegsejteket, amelyek egy elroncsolódott gerincvelőben pótolhatják a sejteket.

Az idegrendszeri folyamatoknál alkalmazott őssejtterápiák kutatása áttörés előtt áll - mondta a témában rendezett budapesti konferencia után az InfoRádiónak Orbánt Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi Kutatóközpont Enzimológiai Intézetének munkatársa. A szakember kiemelte: egyre inkább megismerik azokat az idegrendszeri őssejteket, amelyeket ha el tudnak különíteni, akkor talán létre tudnak hozni őssejtként viselkedő idegsejteket.

Az őssejtként viselkedő idegsejtek a sérült gerinc helyreállításában is segíthet
Az őssejtként viselkedő idegsejtek a sérült gerinc helyreállításában is segíthetnek

Költséges eljárások, nehéz kérdések

"Ezeket ha beültetik egy elroncsolódott gerincvelőbe, akkor a remények szerint tudják pótolni az ottani sejteket. Itt várható áttörés, mert ezek voltak azok a betegségek, amelyekkel korábban az orvosok nem tudtak mit kezdeni - mondta Orbánt Tamás. Az elmúlt évtizedek során már sikerült a legtöbb élőlény genetikai állományába belenyúlni, az emberi gyógyászati alkalmazás azonban komoly kérdéseket is felvet. Egyrészt, hogy milyen mértékben használhatóak a gyógyászatban a génterápia, génsebészet révén, másrészt pedig hogy milyen mértékben tehetünk módosításokat: vagyis hol van a határ?

A leukémia a csontvelői eredetű sejtekből kiinduló kórós sejtburjánzás, amelyet régebben a vér rákjának is neveztek. Hogy ez a kifejezés miért is nem helytálló, illetve mit is tudhatunk a betegségről, arról az alábbi cikkünkben olvashat!

Eddig főként leukémiások esetén alkalmaztak hasonló eljárást a vérképző sejteket érintve. A genetikai módosításra jelenleg utolsó mentsvárként tekintenek, amikor már minden egyéb terápiás módszer csődöt mondott. "Egyrészt ezek nagyon költséges eljárások, illetve, mert még nem tudjuk, mennyire biztonságos. Hiszen ha egy élőlény genetikájába belenyúlok, évmilliók alatt kialakult kényes egyensúlyokat bonthatunk meg" - nyilatkozta az Inforádiónak a szakember.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra