Még mindig nincs vége az influenzajárványnak

Míg a fővárosban és 16 megyében csökkent vagy stagnált, addig Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves megyében emelkedett az influenzaszerű megbetegedésekkel orvoshoz fordulók száma - hangzott el az ÁNTSZ sajtótájékoztatóján.

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatalban megtartott sajtótájékoztatón dr. Paller Judit kiemelte: példamutató volt a média támogatása, ahogy a járványügyi szakemberek munkáját segítették az influenzával kapcsolatos fő üzenetek közvetítésével. Végleges adatok a lakosság átoltottságáról, a megbetegedettek számáról csak az influenzaszezon végén, azaz a 20. hetet követően lesznek ugyan, de örvendetes, hogy az 1,3 millió, a veszélyeztetett állampolgárok rendelkezésére álló oltóanyag háromnegyede már februárra elfogyott, és a patikában is százezret meghaladóan váltottak ki receptre vakcinát.

Mind többen élnek egészségtudatosan és védekeznek az influenza fertőzés ellen védőoltással. Ennek is köszönhető, hogy az idei járványban a 6-12. hét között közel százezerrel kevesebben betegedtek meg az előző év járványos időszakához képest, a lakosság mindösszesen 2 százaléka fordult influenzaszerű tünetekkel orvoshoz.

Mit tegyünk, ha megbetegedtünk? Milyen esetben hívjunk azonnali orvosi segítséget? Az ÁNTSZ videójából minden kiderül.

A járványügyi adatokat dr. Molnár Zsuzsanna epidemiológus ( Országos Epidemiológiai Központ ) ismertette a sajtótájékoztatón. 2012. március 19-25. között a figyelőszolgálatban résztvevő orvosok jelentéseinek alapján végzett becslés szerint 23.700 fő fordult orvoshoz influenzaszerű megbetegedés miatt, közel annyi, mint az előző héten. A 12. héten az ország három megyéjében emelkedett, három megyében nem változott és tizennégy területen csökkent az influenzás panaszokkal orvoshoz fordulók száma.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 60%-kal, míg Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves megyében 7-10%-kal nőtt a betegek száma az előző héthez viszonyítva. A 100.000 lakosra jutó betegek becsült száma Szabolcs-Szatmár-Bereg, Győr-Moson-Sopron és Pest megyében volt a legmagasabb (465, 398 illetve 383/100.000 lakos). Országos átlag (237/100.000 lakos) feletti volt a 100.000 lakosra jutó betegek becsült száma Baranya, Bács-Kiskun, Hajdú-Bihar és Somogy megyében. Legalacsonyabb volt az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók gyakorisága Nógrád és Veszprém megyében.

A betegek kormegoszlásában az előző hetekben tapasztaltakhoz hasonlóan a 15 éven aluliak voltak a legérintettebbek, a betegek fele volt gyermek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Az influenzaszerű megbetegedések gyakorisága ezen a héten is a 6-14 évesek körében volt a legmagasabb, több mint kétszerese a lakosságra jellemző átlagnak.

A klinikai és a virológiai adatok értékelése alapján megállapítható, hogy a 2012. év 6-12. hete között zajló országos influenzajárvány során a becslések szerint a lakosság 2,0%-a fordult orvoshoz. Az influenzaszerű megbetegedések számának 11. héten megkezdődött csökkenése a 12. héten megtorpant és alig változott az influenzás panaszokkal orvoshoz fordulók becsült száma. Az ország egyes területei eltérő módon érintettek: három megyében emelkedett a betegek száma, azonban a fővárosban és 18 megyében már tetőzött a járvány. Az idei szezonban ezen a héten azonosították a legtöbb, 98 influenzavírust és az influenza-pozitivitási arány is ezen a héten volt a legmagasabb (58,2%). Az influenzás megbetegedésekért közel azonos arányban felelős az influenza A(H3N2) és az influenza B vírus.

A sajtótájékoztatón Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs és pr-igazgatója arról számolt be, hogy immár az ország 25 százalékán a 104-es számot tárcsázva a lakosság olyan szakemberrel tud beszélni, aki egyszerre tud számára tanácsot adni, az orvosi ügyeletet riasztani, illetve ha szükséges, akkor mentőt küldeni. Az egy kézbe összefutó ügyeleti ellátás nagy biztonságot jelent a betegnek, időbeli felkészülést az egészségügynek, és valóban segíti az ügyeleti esetek ellátását az este, éjszaka során valamint hétvégén és ünnepnapok idején a szolgálatban lévő háziorvosoknak.

Az influenza járványt egyébként a mentőszolgálat is érzékeli: februárban például hívásaik száma 30 százalékkal megemelkedett. Ennek oka, hogy az influenza súlyos szövődményeket okozhat: nehézlégzés léphet fel, igen magas láz, eszméletvesztés, öntudatlan állapot, amikor a 104-et hívják a betegek vagy hozzátartozóik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra