Be kell oltani a Mikulást is!

Az ÁNTSZ ajánlásai az ünnepségekhez (például Mikulás, Karácsony)

A helyi járványok nem egy időben zajlanak. Az ország különböző területein különböző időben kezd el terjedni a vírus járványos méretekben. Azokon a területeken, ahol éppen járvány van, különösen fontos, hogy külön figyelmet fordítsunk a zsúfoltsággal járó rendezvényekre, és mérlegeljük a szükséges intézkedéseket. Az aktuális helyi járványhelyzetről az ÁNTSZ területileg illetékes kistérségi/kerületi intézetei adnak tájékoztatást.

A szülők, intézményvezetők, programszervezők egyedileg dönthetnek úgy, hogy az adott járványügyi helyzetre tekintettel, megelőzésképpen inkább elkerülik, vagy elhalasztják az adott rendezvény szervezését és látogatását. Tömegrendezvények, zsúfoltsággal járó események ugyanis felgyorsíthatják az influenza terjedését. A rendezvények szervezésekor mérlegelni kell a kockázatot és a várható előnyöket.

Abban az esetben javasoljuk a rendezvény elhalasztását, ha és amennyiben ettől jelentős egészségnyereség várható. (Például ha helyi járvány idején a rendezvényen olyanok kerülnének egy légtérbe, akik egyébként a mindennapok során nem találkoznak egymással, az ünnepség elhalasztásával jelentős egészségnyereséget érhetünk el).

A rendezvények megtartása során a fertőzés széleskörű terjedése megelőzhető, ha az adott iskolában a kampányoltások a téli ünnepségek előtt időben megtörténnek.

Amennyiben úgy döntenek, hogy a munkahelyi/iskolai rendezvényeket megtartják, javasoljuk az alábbi intézkedések betartását.

o Igyekezzenek tágas, jól szellőztethető helyszínt találni az ünnepség megtartására.

A kis, zárt, rosszul szellőző helyiségekben, főleg ha a rendezvény zsúfoltsággal jár, gyorsan terjedhet az influenza

o Mindazok, akik influenzaszerű megbetegedés tüneteit észlelik, maradjanak távol az ünnepségtől, illetve ha a tünetek az ünnepség közben kezdődnek (láz, köhögés, tüsszögés, orrfolyás), akkor lehetőség szerint küldjék őket (kísérettel)

haza.

o Gondolkodjanak alternatív megoldásokon az ünnepségek megtartásakor, amellyel elkerülhetik a zsúfoltságot, és a gyermekek közötti szoros kontaktust.

o A Mikulás számára a megelőzés különösen fontos, hiszen december elején ők nagyon sok gyermekkel találkoznak, ezért az esetükben a fertőzésveszély nagy.

Javasoljuk nekik megelőzésképpen az influenza elleni védőoltást. A védettség kialakulásához mintegy tíz napra van szükség, ezért jelentkezzenek mielőbb a védőoltásért a háziorvosnál, vagy a kijelölt oltópontokon.

o A szülőknek javasoljuk, hogy részesítsék előnyben a Mikulás házhoz hívását.

o Amennyiben a Mikulás idős, túlsúlyos, vagy krónikus alapbetegségben szenved, ezért az influenza súlyos lefolyására nézve fokozott kockázati csoportba tartozik, akkor a számára az influenza elleni védőoltás különösen fontos. A kockázati csoportba tartozók térítésmentesen kérhetik az influenzaoltást a háziorvosuknál.

o További elővigyázatossági intézkedésként biztosítsuk a Mikulás és a résztvevők számára a gyakori kézmosás, kézhigiéné feltételeit, valamint jól látható helyre helyezzünk ki papírzsebkendőket. A szakáll, bajusz, amely a Mikulás hagyományos viseletéhez tartozik, szintén veszélyt jelenthet, ha váladékcseppek tapadnak rá. Ezért kerüljék a puszit, a kézfogást és a szoros kontaktust a gyermekekkel.

A H1N1 oltást végző 29 központ adatait itt találja térképen is:

Hűséges olvasóinkat jutalmaznánk!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra