A hurutos köhögés oka

A hurutos köhögés panaszainak enyhítésére nyákoldókat, illetve köhögéscsillapítókat is felírhat az orvos.

Nem mindegy, hogy ezeket mikor vesszük be!

A felső légúti megbetegedések gyakori kísérője a köhögés , amit azért aktivizál a szervezetünk, mert valamilyen anyagot érzékel a légutakban. Ez lehet valamilyen idegen, kívülről beérkező anyag (félrenyelt étel vagy ital), illetve a hörgő által termelt váladék. Két fő változata van: a száraz, illetve a hurutos köhögés. Előbbi esetén sem idegen anyagot, sem pedig váladékot nem köhög fel az illető, míg az utóbbinál a köhögés során váladék áramlik fel az alsó légutakból. A helyes gyógymód meghatározásához fontos ismerni a köhögés típusát és a kiváltó betegséget.

Bárkit, bármikor elfoghat köhögés. A köhögés tünet, ezért nagyon sokféle betegség és állapot esetén köhöghet valaki, emiatt gyakorlatilag mindenkinél előfordulhat. Kezeléséről és kialakulásáról az alábbi cikkünkben olvashat részletesebben!

A hurutos köhögés csillapítása

A hurutos köhögés a légúti nyálkahártya gyulladásának következménye, amely az egyszerű náthától az allergián át a tüdőgyulladásig számos betegségre visszavezethető. A váladéktermelés a szervezet védekező reakciója, ezt a nyáknak is hívott anyagot a nyálkahártya azért termeli, hogy megszabaduljon a kórokozóktól. A légúti fertőzésekkel - megfázással, influenzával , hörgő- vagy tüdőgyulladással - felgyülemlett váladék kiürülését, azaz a köhögés felszakítását segíteni kell , mert így felgyorsítható a légutak megtisztításának folyamata.

Az éjszakai köhögés az alvásunk minőségét is rontja, köhögéscsillapítás köhögés hurutos köhögés váladék légúti megbetegedések nyákoldó
Az éjszakai köhögés azalvásminőségét is rontja

Ezeket különféle váladékoldó készítményekkel segíthetjük elő, melyeket addig célszerű alkalmazni, ameddig sűrű a köpet, vagy ameddig nehezen szakad fel a váladék. Éjszakára viszont a köhögés csillapítása lehet a célunk, hogy az alvásunk pihentető, nyugodt legyen, és ne zavarjanak fel az állandó köhögési rohamok. Fontos azonban, hogy ezt a két készítményt ne szedjük egyszerre, ugyanis egymás hatását gátolják. Ha nappal hurutoldót szedünk, akkor az utolsó adagot késő délután vegyük be, majd este a köhögéscsillapítót, hogy a köhögés a beteg alvását lehetőleg ne zavarja.

A köhögéscsillapítót csak addig alkalmazzuk , amíg a köhögésünk nem lesz teljesen hurutos, innentől csak a váladékoldó szert alkalmazzuk tovább. A megfelelő nyákoldáshoz azonban elengedhetetlen a bőséges folyadékbevitel, illetve ügyeljünk a levegő páratartalmára is, a lakás száraz levegője ugyanis a nyálkahártyát is kiszáríthatja. Betegség esetén fontos még a gyakori szellőztetés, és ha a tünetek hetek múlva sem enyhülnek, keressük fel orvosunkat!

19 tipp köhögéscsillapításra Mindenki tapasztalta már, hogy akár pár csepp nyál félrenyelése is kiválthatja a köhögést, méghozzá olyan gyorsan, hogy az idegen anyag ne legyen képes lejjebb csúszni a légcsőben a tüdő felé. De sok olyan irritáló dolog létezik, amely nem ezt a visszakézből bekövetkező akciót váltja ki, de köhögni mégis kell miatta . A szerteágazó okok következtében a köhögés is sokféle.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra