Ízületi problémák: nem érdemes halogatni a kezelést

Élete során majdnem minden ember szenved valamilyen ízületi betegségtől, amelyek kezeletlenül komoly gondot okozhatnak. Ortopéd szakorvossal beszéltünk arról, milyen tünetek esetén javasolt mielőbb felkeresni egy szakembert.

Világszerte rengeteg ember fordul orvoshoz ízületi fájdalmakkal, statisztikák szerint Magyarországon is minden ötödik embert érint valamilyen mértékű ízületi bántalom . Az efféle panaszok mögött általában az ízületek kopásos, illetve gyulladásos megbetegedése áll, és a kezelés szempontjából sem mindegy, hogy mi okozza a kellemetlenségeket. A tünetekről és veszélyekről dr. Hegedűs Zsolttal, a Wáberer Ortopédiai Centrum ortopéd szakorvosával beszélgettünk.

Mitől alakulhat ki ízületi gyulladás?

Két főbb fajtája van az ízületi gyulladásnak: a krónikus csont-ízületi gyulladás ( oszteoartritisz ) és a reumás ízületi gyulladás (reumatoid artritisz). A krónikus csont-ízületi gyulladás alapvetően az ízület puha porcos részét érinti. Ez teszi a mozgást a megszokottnál nehezebbé, illetve vezet annak merevségéhez és fájdalmaihoz. A betegség során a porc (összekötő szövet) a csontok között elkopik, így a csontok a mozgás során egymáshoz súrlódnak. A kéz, a gerinc, a térd és a csípő ízületeinél alakul ki leggyakrabban ez a betegség.

Mi a reumatoid arthritis? A reumatoid arthritis a legsúlyosabb reumatológiai betegség, ez okozza a legkomolyabb és a legtöbb tünetet is a betegeknek. Olyan autoimmun betegség, amelynél az immunrendszer teszi tönkre az ízületi porcokat, végeredményben súlyos mozgáskorlátozottságot okozva. A betegség kialakulásáról és a kezelés lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Az ízület porcos borítása elvékonyodhat, így az ízületen belül lévő belhártya aktívabbá válhat. Ez gyakran duzzanathoz, illetve csontkinövésekhez vezet. Az 50 év felettiek körében a leggyakoribb, azonban bármely életkorban előfordulhat ízületet érintő sérülés vagy betegség eredményeképpen.

A reumás ízületi gyulladás ( reumatoid artritisz ) leggyakrabban a 40-es és 50-es korosztálynál okoz gondot, háromszor annyi nőt érint, mint férfit - hangsúlyozta az ortopéd szakorvos. Akkor jelentkezik, ha a szervezet immunrendszere megtámadja az ízületeket, azok fájdalmát és duzzanatát eredményezve. Az ízület külső borítása, az ízületi hártya érintett leginkább, de a gyulladás végigterjedhet a teljes ízületen, további duzzanatot okozva, és megváltoztatva, eltorzítva az ízület alakját. Ez a csont és a porc letörését eredményezheti. A reumás ízületi gyulladásban szenvedő betegeknél olyan egyéb betegségek is kifejlődhetnek, amik a test más szöveteit és szerveit érintik.

A szakember szerint az ízületi gyulladás tünetei változatosak lehetnek attól függően, hogy melyik típus jelentkezik. Éppen ezért nagyon fontos a pontos diagnózis, hogy lássák, a betegnél van-e:

  • ízületi fájdalom, érzékenység, merevség;
  • ízületek körüli gyulladás;
  • az ízületek korlátozott mozgása;
  • a bőr meleg tapintata, kipirosodása az érintett ízületek körül;
  • izomgyengeség.

Mikor forduljunk orvoshoz?

"Általában egy ízület kattogása, ha fájdalommal vagy más funkciókorlátozottsággal nem jár, különösebb kivizsgálást vagy kezelést nem igényel. Hogyha viszont a kattogás, pattanás mellett az ízület körül fokozottabb diszkomfortérzést is kivált, akkor szakemberhez érdemes fordulni" - mondta el dr. Hegedűs Zsolt. Hozzátette: amennyiben a beteg fájdalma, az ízület duzzanata, mozgáskorlátozottsága nagyobb fokú, akkor semmiképpen se halogassuk az orvosi konzultációt, mert lehet, hogy a szakszerű vizsgálatot követően, illetve modern képalkotó eljárásokkal (röntgen, CT , MRI) már korai szakban diagnosztizálható olyan eltérés, aminek korai kezelésével az ízület későbbi károsodása megelőzhető, illetve a fájdalom is hamarabb csökkenthető. "A krónikus ízületi betegségek esetében a kulcsszó az életminőség. Amennyiben a beteg mindennapjait már ténylegesen befolyásolja az ízület fájdalma, mozgáskorlátozottsága, akkor mindenképpen szakember segítségét kell kérni" - emelte ki az ortopéd szakorvos.

Kezeletlenül az ízületi betegségek komoly bajt okozhat. Fotó: Getty Images
Kezeletlenül az ízületi betegségek komoly bajt okozhatnak. Fotó: Getty Images

Az ízületek, izmok, szalagok esetében a spontán regeneráció, gyógyulás enyhébb esetekben 4-6 hét köré tehető, ahogy egy törött csontvég is megfelelő rögzítés után 6 hét alatt átépülhet. Enyhébb rándulás, például bokarándulás, zúzódás esetén, amennyiben az ízület funkciója nem igazán korlátozott, akkor pár hetet lehet adni a spontán gyógyulásra, regenerációra. Ilyenkor az érzékenység miatt a betegek többsége magától is kíméli az érintett terültet, illetve a végtag jegelésével és felpolcolásával enyhíthetőek tovább a panaszok. "Az angol RICE mozaik szó kezdőbetűiből megjegyezhetjük a legfontosabb teendőket. Rest - a fájdalmas ízület nyugalomba helyezése, Ice - jegelés, hűsítés, Compression - rögzítés általában valamilyen kompressziós fáslival vagy ízületi rögzítővel, Elevation - az ízület felpolcolása. Érdemes csak fájdalom határig mozgatni vagy terhelni az ízületet, hogyha pedig napról napra nincs javulás, akkor keressünk fel egy szakembert" - javasolta dr. Hegedűs Zsolt.

Nagy bajt okozhat, ha nem kezeljük

Fontos, hogy a felsorolt panaszok esetén mihamarabb keressünk fel egy orvost, kezeletlenül ugyanis ezek a betegségek súlyos bajt okozhatnak - hívta fel a figyelmet a szakember. A legnagyobb veszély általában az, hogy a csontok végeit borító porcszövet károsodik maradandóan, így annak rekonstrukciójára fog szorulni a beteg. Minél mélyebb és nagyobb kiterjedésű az így keletkezett porckárosodás, annál hosszabb kezelésekkel, illetve komplikáltabb műtétekkel lehet csak visszanyerni az eredeti funkciót.

Ha a kezdeti kezeléseket elmulasztjuk, akkor gyakori, hogy az ízületi mozgás beszűkül és olyan ízületi merevség alakul ki, melyet szintén csak hosszas fizikoterápiával vagy műtéttel lehet orvosolni. Az ízületek körüli izmok sorvadása is szövődmény lehet, melynek ismételt visszaépítése, erősítése általában 3-4-szer annyi időbe telik, mint annak kialakulása.

Fontos a helyes életmód is

Az ízületekben levő ízületi folyadék gazdag olyan tápanyagokban, amelyek kenik és táplálják a súrlódó porcfelszíneket. Önmagában a mozgás nagyon fontos minden ízületnek, ennek során ugyanis az ízületi folyadék keni és így táplálja a porcokat. Aranyszabályként mondható, hogy fájdalomhatárig mozgatni kell az ízületeket, tehát a diszkomfortérzés még jó, de fájdalom esetén már abba kell hagyni a mozgást - magyarázta dr. Hegedűs Zsolt.

Ha valamilyen új mozgásformát választanánk, minden esetben ügyeljünk a fokozatosságra, ne rögtön akarjunk maratoni távot futni, ha előtte ezt még sose tettünk és nem vagyunk edzésben! Mozgás előtt ügyeljünk a bemelegítésre is, utána pedig fordítsunk kellő időt az izmok lenyújtására és lazítására. A rendszeres mozgás segíti a testsúlykontrollt is, amivel elkerülhető, hogy a túlsúly miatt túlzott terhelés érje az alsó végtag ízületeit.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra