A tej élet, erő, egészség - és valóban!

A fenti szlogen több mint nyolcvan éve ivódott be a köztudatba, és a legutóbbi időkig, bizonyos divatdiéták elterjedéséig senkinek nem jutott eszébe megkérdőjelezni. Mi sem tesszük: a tej tényleg kincset érően gazdag vitamin- és ásványianyag-forrás.

Életkezdőknek és haladóknak is ajánlott

A tej egyike a legértékesebb táplálékunknak, összetevői minden életszakaszban elősegítik a szervezet egészséges működését, a megfelelő testi és szellemi fejlődést, az immunvédelmet. Nemcsak egészségmegőrző szerepe van, hanem több súlyos, részben a táplálkozással összefüggő betegség - így például a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, a vastagbél daganatok, a csontritkulás, a fogszuvasodás - esetében a megelőzést is segíti.

A tej már a legkorábbi életszakaszban is jó szolgálatot tehet: sokféle értékes tápanyagával, fehérjéjével, gazdag ásványi anyag és vitamintartalmával segíti a várandós nők egészségének megőrzését és a magzat megfelelő fejlődését. Abban a népi bölcsességben is lehet valami, hogy a "tejből lesz a legkönnyebben tej" - vagyis hogy a szoptatás idején is tanácsos napi rendszerességgel fogyasztani legalább néhány deci tejet, vagy más tejtermékből egy-egy adagot. A csecsemők számára az első hat hónapban a legideálisabb táplálék az anyatej.

Kisgyermekeknek tehén-, kecske- stb. tejet csak egy éves kortól ajánlatos adni, de ha már képes a szervezetük feldolgozni, onnantól kezdve az egész gyermek- és fiatal korban nagy jelentősége van a tejfogyasztásnak a csontfejlődésükben, erőnlétük, állóképességük, izomerejük kibontakozásában. Felnőtt- és időskorban is jót tesz a tej rendszeres fogyasztása, a szellemi és a fizikai teljesítményt egyaránt fokozza, és lassítja a csont lebontásának ütemét, megakadályozza a csontritkulás kialakulását.

Mi van egy pohár tejben?

A tej élettani feladata, hogy egy kis életkezdőt, egy magáról még gondoskodni nem tudó emlőskölyköt ellásson mindennel, ami az életben maradásához, fejlődéséhez feltétlenül szükséges. Ezzel magyarázható bonyolult összetétele, dús tápértéke: számos fehérjét, sokféle zsírt, szénhidrátot, a biológiailag aktív anyagok sokaságát tartalmazza. Zsiradékai közt mono-, di- és trigliceridek, foszfolipidek és szterolok egyaránt vannak. Kiváló minőségű, komplett fehérjét, köztük immunglobulinokat is tartalmaz. A benne lévő szénhidrátok döntő hányadát a laktóz adja. Gazdag az ásványi anyag- és nyomelem-tartalma, és elsősorban zsíroldékony vitaminok találhatók benne. Így nem csodálkozhatunk azon, hogy egy kis pohár, két deciliter tej fedezi a napi átlagos kalciumszükséglet és B12-vitamin bevitel mintegy egyötödét, a B2-vitamin napi ajánlott bevitelének több mint egyötödét, az A-vitamin hat, a fehérje tizenhárom, a vas három százalékát.

A tejben lévő tápanyagok közül a kalcium különösen fontos, ráadásul az összes élelmiszer-kalcium közül ez hasznosul a legjobban. Kiegyensúlyozott táplálkozás esetén a tejtermékek a napi ajánlott kalciumbevitel háromnegyedét fedezik.

Csonterő, csontegészség

Magyarországon az elégtelen kalciumbevitel nyomán kialakult csontritkulás népbetegségnek számít. Egy felmérés szerint az iskoláskorúak többségénél (a fiúk hatvannégy százalékánál, a lányok hetven százalékánál) nem megfelelő a kalciumbevitel. Sokat enyhíthetne ezen a helyzeten, ha a mostanában aggasztóan visszaesett éves tejfogyasztást, ami jelenleg nem haladja meg a 150-160 kilogrammot fejenként, sikerülne újra legalább a nyolcvanas évekbeli 200 kg-os szintre emelni (ideálisnak a 260-270 kg-os éves fogyasztást tartanák). A legutóbbi hazai felmérések szerint a tej- és tejtermékek fogyasztásának átlagos mennyisége nem haladja meg a napi 235-250 grammot!

A táplálkozási szakemberek szerint ugyanis az oszteoporózis megelőzésének egyik kulcsa a magas kalciumtartalmú tej fogyasztás növelése. Bár maga a betegség inkább az előrehaladott életkorban alakul ki, a megelőzést már gyermekkorban kellene kezdeni, hiszen a csontjaink fejlődése a fiatal felnőttkorban, huszonéves korban befejeződik, ekkora érjük el az ún. csúcs-csonttömeget.

Peches tejallergiások

Vannak számosan olyanok is, akik szívesen innának tejet, ennének a sokféle ízesített, savanyított, érlelt tejtermékből, de nem tehetik, mert a szervezetük különféle okok miatt nem vagy csak nehezen tolerálja a tej fogyasztását. Egy részüket a laktózintolerancia, a tejcukor-érzékenység érinti, mások a tejfehérjével szemben fellépő allergiában szenvednek. Az első csoportba tartozók kárpótolhatják magukat a savanyított tejtermékekkel, de a tejallergiásoknak más eredetű kalciumpótlásról (hüvelyesek, olajos magvak, halak, stb.) kell gondoskodniuk.

Megfontolandó tények a tejről

A tej és a tejtermékek kalciumbevitelünk fedezésében betöltött szerepét nem sokan vitatják (az ellenvéleményt hangoztatókról és érveikről a következő bekezdésben olvashatnak), a kiegyensúlyozott tájékoztatás érdekében szót kell ejtenünk néhány olyan tényezőről is, amelyet figyelembe kell venni az egészséges táplálkozás során. A tejtermékek fogyasztása nem csak remek kalciumforrás, hanem elég sok zsírt is jelent - a tej címkéjén feltüntetett 1,5 vagy 2,8 a százalékos zsírtartalomra utal - azaz fél liter tej elfogyasztásával a napi kalciumszükséglet nagy része mellett 7,5-14 gramm zsiradékot is elfogyasztunk. A tej kalciumtartalma pedig eléggé jól aránylik a zsírtartalmához, a zsír eltávolítására használt fölözés során ugyanis az ásványi sók jelentős része is kivonódik a tejből.

A boltok polcain sorakozó tejek majdnem egésze nagyüzemi állattartásból származik, különböző tisztítási- és feldolgozási folyamatokon átment termék, amely beltartalmi értékek szempontjából nem veszi fel a versenyt a korábbi "háztáji" tejekkel. Sőt, ma már például csak elvétve találkozhatunk tejből és nem permeátumból készült kakaóval - ezért sem a korábbi "kakaós tej" elnevezés, hanem "kakaós ital" szerepel a címkéken. Mondani sem kell, ezek ásványianyag-tartalma elmarad a tejalapú készítményekétől.

Ellenvélemények

Az utóbbi időben, egyes táplálkozási modellek, diéták kidolgozói és hívei között elterjedtek a tejivást ellenző vélemények is. Legfőbb érvük, hogy "egyetlen más emlős sem issza meg más emlős tejét" - ami önmagában is vitatható, mert dehogynem megissza, ha módja van rá - gondoljunk csak az ember környezetében élő kisállatokra. Élettani magyarázatuk a tejfogyasztás elutasítására, hogy szerintük a tejben lévő kalcium a szervezet számára hasznosíthatatlan, ezért csak növényi kalciumforrást ajánlanak. Sőt, ez álláspont szerint épp a tejfogyasztás növeli meg a csontritkulás veszélyét: az állati eredetű felesleges fehérjemennyiség megnöveli a szervezet kalcium iránti szükségletét, hogy semlegesítse a savas fehérjék lebontott részeit, ezáltal felemészti a csontokat.

A dietetikus szakemberek nem osztják ezeket a véleményeket, a tejet és tejtermékeket tartják a kalciumbevitel legjobb forrásának, amelynek összetevői, például a laktóz elősegíti a felszívódást. A zöldségeknek pedig csak kis része tartalmaz jelentősebb kalciumot, ráadásul ezek némelyikében az oxalát-tartalom is akadályozza a felszívódást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra