Menopauza alatt is teherbe lehet esni

A klimax sokak számára egyet jelent a terméketlenséggel, ezért úgy gondolják, ekkor már nincs is szükség fogamzásgátlásra. Pedig a menopauza hosszú évek alatt megy végbe, és amíg nem áll le teljesen a peteérés, addig teherbe is lehet esni.

Klimax alatt a legtöbben azt az időszakot értik, amikor már megszűnt a menstruáció és a peteérés, így már a teherbeesés esélye sem fenyeget. Igen ám, de a menopauzának ez csupán az utolsó állomása, a posztmenopauza. Ezt megelőzi még a pre- és a perimenopauza is. Előbbi során csupán a progeszteron mennyisége csökken, később már az ösztrogéné is. Igazi klimaxról akkor beszélhetünk, ha már 1 éve nem jelentkezett menstruáció. Addig azonban lehet peteérés, tehát megtermékenyítés is – főleg a premenopauza fázisában –, így nagyon fontos ekkor is gondoskodni megfelelő fogamzásgátlásról. De vajon mely típusú fogamzásgátló módszerek a legideálisabbak az érettebb korosztálynak? A kérdésre Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza válaszol.

menopauza, klimax, változókor, fogamzásgátlás, fogamzásgátló módszerek, peteérés
A menopauza ideje alatt is gondolni kell a fogamzásgátlásra. Fotó: iStock

Hogyan kell védekezni?

Az érettebb nők is ugyanolyan lehetőségek közül választhatnak, mint a fiatalabbak, ám a magasabb trombózisveszély miatt az idősebbeknek már nem nagyon ajánlják a magasabb hormontartalmú és a két komponensű készítményeket. Éppen ezért már 40-45 éves kor körül érdemes más módszert választani a fogamzásgátló tabletták helyett. Általánosságban elmondható, hogy az első szakaszban tovább folytatható az addigi védekezés, ám a második szakaszban – amikor már jelentkeznek a tipikus tünetek, például a hőhullámok – már érdemes felkeresni egy nőgyógyászt, mivel váltásra lehet szükség.

A legjobb módszerek

Ahogy fent már említettük, a fogamzásgátló tabletták szedését a második szakaszban a nagyobb trombózisrizikó miatt már nem ajánlja a legtöbb nőgyógyász. Ha mégis ragaszkodnánk ehhez a módszerhez, akkor inkább az egy komponensű – csak progeszteront tartalmazó – készítményeket javasolják.

További fogamzásgátló módszerek: gumi óvszer, művi meddővé tétel, gesztagénes injekció

Az idősebbek előszeretettel teszik le a voksukat a spirál mellett, hiszen ez fizikai akadály képez a megtermékenyítésnek. A hormontartalmú változatok még nagyobb biztonságot eredményeznek, ráadásul a vérzészavarokra is megoldást jelenthetnek. A spirál 3-5 évig maradhat a méhben, ám le- és kivétele az orvos feladata.

A spermicid  vagyis spermaölő  szerek egyre elterjedtebbek manapság, és kúp vagy hüvelykrém formájában használhatóak. Ezek hormonmentes készítmények, a hátrányuk viszont az, hogy alacsonyabb PEARL indexszel rendelkeznek, tehát nem ezek a leghatékonyabb készítmények a nem kívánt terhesség megelőzésére.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A keleti tájakon is gomolyosodik a felhőzet. A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható. Elszórtan záporok, jégdara záporok előfordulhatnak, kevés helyen zivatar is lehet. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős, utóbbinál esetleg viharos széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 15 fok között alakul. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra