A változókor legzavaróbb tünetei (2)

A változókorral járó hormonális változások sok nőnél okoznak testi-lelki kellemetlenségeket, szélsőséges esetben pedig súlyosabb zavarokat is. Életmódbeli változtatásokkal azonban sokat tehetünk a problémák megelőzéséért és csillapításáért.

Egyénről egyénre változik, mekkora és milyen típusú kellemetlenségek kísérik a menstruáció elmaradását megelőző és követő időszakot. A statisztikák szerint öt nőből négy megszenvedi ezt az időszakot. A változás természetes folyamat: a harmincas évek második felében már kevesebb női nemi hormont (ösztrogén és progreszteron) termelődik a petefészekben, a fogamzó képesség gyengül, idővel felborul a menstruációs ciklus, majd - a nagy átlagot tekintve valamivel ötvenéves kor után - teljesen el is marad. A változókor testi-lelki tünetei jobbára a hormonális változásokra, elsősorban az ösztrogénhiányra vezethetők vissza, azonban a panaszok erősségét addigi életvitelünk, egészségi állapotunk, pszichés beállítottságunk jelentősen befolyásolhatja.

Változókorban a teljesítőképességet befolyásoló pszichés tünetek fokozott stresszt okozhatnak

Változókorban a teljesítőképességet befolyásoló pszichés tünetek fokozott stresszt okozhatnak

A legtöbb nő az alábbi nehézségek egy részével szembesül a menopauza periódusában:

  • szabálytalanná váló menstruációs ciklus
  • hüvelyszárazság
  • hőhullámok, kipirulás
  • éjszakai verejtékezés
  • alvászavarok
  • fejfájás
  • hangulati ingadozások, ingerlékenység, érzékenység
  • a szexuális érdeklődés fogyatkozása
  • koncentrációs problémák
  • lassuló emésztés és súlygyarapodás
  • bőrszárazság, ritkuló haj

Az ösztrogén közvetlenül befolyásolja a kedélyállapottal, az alvással, illetve a reprodukciós szervekkel és a szexuális funkciókkal összefüggő tüneteket, de - mivel védő hatással bír - hatással van a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának fokozódására, és részben felel a menopauzát követően jellemző csontritkulásért is.

A testi és lelki problémákat gyakran külön tárgyalják, de nem nehéz belátni, hogy ezek a tünetek kölcsönhatásban állhatnak egymással: a fizikai panaszok, a külsőt érintő változások például ráerősíthetnek az önértékelési zavarokra, amelyek hozzájárulnak a hangulati-érzelmi labilitáshoz. A teljesítőképességet befolyásoló pszichés tünetek fokozott stresszt okozhatnak, amely kedvezőtlen hatással lehet a testi panaszokra.

A tapasztalatok szerint mind a változókor nehézségeinek megelőzésére, mind a tünetek csillapítására az egészséges életvitel a legjobb módszer: a sokszínű, kiegyensúlyozott étrend, a dohányzás kerülése, valamint a mozgásban gazdag életmód közvetlenül enyhíti a kellemetlenségeket, közvetve pedig a mérsékli az egészségügyi komplikációk kialakulásának kockázatát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra