Óriási előrelépés a mellrák áttéteinek felfedezésében

Már az úgynevezett "mikrometasztázisokat", a parányi áttéteket is észre tudják venni a kutatók egy új diagnosztikai módszerrel, amelyet a mellrák vizsgálatára fejlesztettek ki.

Amerikai kutatók egy olyan kontrasztanyagot fejlesztettek ki a magmágneses rezonancia-vizsgálatokhoz (MRI), amellyel immár a mellrák legparányibb áttéteit is észlelni lehet, méghozzá rendkívül korai stádiumban. Minderről a tudósok a Nature Communications című szaklapban számoltak be.

A mellrák azért veszélyes betegség, mert a páciensek egyharmadánál távoli áttétek keletkeznek. Így daganatok jelenhetnek meg a csontokban, a tüdőben, a májban, a nyirokcsomókban vagy akár az agyban is. A hagyományos vizsgálati módszerek azonban az áttétek kimutatására eddig nem voltak elég tökéletesek, így viszonylag későn fedezték fel az orvosok a metasztázisokat - írja a német orvosok internetes lapja, az AerzteBlatt.de .

Az új kontrasztanyag segítségével a legapróbb áttétek is kiszűrhetőek a mellrákos betegben

Az új kontrasztanyag segítségével a legapróbb áttétek is kiszűrhetőek a mellrákos betegben

Még a PET (pozitronemissziós-tomográfia) is csupán a több milliméteres áttéteket ismeri fel, ám a most kifejlesztett eljárással arra képesek a orvosok, amire eddig nem: a csontokon immár a félmilliméteres metasztázisokat is észlelni tudják. (Ez azért is nagyon fontos, mert ilyenkor az áttétek még csak pár száz sejtből állnak.) Mindezt az tette lehetővé, hogy a kutatók egy olyan markert (daganatot jelölő anyagot), azaz kontrasztanyagot fejlesztettek ki, amely az eddigi módszerekkel ellentétben nem a tumorokhoz kötődik, hanem a daganatot körülvevő kötőszövet sajátosságait ismeri fel, így már egészen korai stádiumban sikeresen alkalmazható.

A kutatók szerint a preklinikai fázisban a vizsgálatok még három évig tarthatnak. Ha az MRI-biomarker ezekben a kutatásokban sikeresnek bizonyul, megindulhat a klinikai kipróbálás.

Áttétes mellrák: a fiatalok is veszélyben vannak

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra