Sportolhat-e, akinek magas a vérnyomása?

A magasvérnyomás-betegség nagyon sok embert érint, hazánkban népbetegségnek számít. Mára beigazolódott, hogy az életmóddal összefüggő betegségek, köztük a hipertónia megelőzésének és rehabilitációjának egyik kulcsa a testmozgás.

A magas vérnyomással küzdők is sportolhatnak, de jól meg kell válogatniuk, hogy milyen sportágat űznek. Németh Vivien, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája elmondta, hogy szerinte milyen mozgásformák a leghasznosabbak, és mire érdemes kifejezetten odafigyelni sportolás közben.

Mit sportolhatunk magas vérnyomással?

Néhány hónap rendszeresen végzett mozgás után nemcsak a vázizmok lesznek edzettebbek, hanem egyéb szervek, szervrendszerek is, köztük a szív- és érrendszer. Bizonyos idő elteltével a szív alkalmazkodik a rendszeres fizikai terheléshez, nagyobb erővel húzódik össze, így több vért tud a vérpályába továbbítani. Javul az oxigénellátás, mivel a sorozatos mozgás hatására új, aprócska hajszálerek keletkeznek, amelyek továbbítják a friss vért a szívizomhoz és a testünk különböző szöveteihez. Megfigyelték , hogy három hét rendszeres mozgás 6-10 Hgmm értékkel csökkentette a vérnyomást, és ha ez diétával is társult, akkor a mérések további jelentős értékcsökkenéseket igazoltak. A systolés (a szív összehúzódásakor mért) érték változása már egy edzés után is érződik, azonban, hogy ez a hatás állandósuljon, rendszerességre van szükség - mondta a szakember.

Fáj a feje, időnként megszédül, egyre gyakrabban szidja az időjárási frontokat, mindig van valami "bogyó" a táskájában? Nem kellene inkább időnként megmérnie a vérnyomását? Összegyűjtöttük a figyelmeztető jeleket. Részletek!

A magas vérnyomással küzdő betegek számára javasolt a gyaloglás, a kocogás, kerékpározás a labdajátékok, minden olyan sport, amely nem emeli meg hirtelen a vérnyomást. A súlyzózás és a passzív feszítő gyakorlatokkal óvatosan kell bánni. Súlyemelés közben nagy teher nehezedik az izmokra, a szívre és a tüdőre, így nem csoda, hogy közben jelentősen megemelkedik a vérnyomás. Főleg akkor, ha súlyemelés közben visszatartjuk a lélegzetünket. A cardio edzések végzésénél is figyelnünk kell a fokozatosságra. Ennél a mozgásformánál ugyanis az izmoknak nagy mennyiségű tápanyagra és oxigénre van szükségük, így nagyobbakat lélegzünk, felgyorsul a szívverés. A vérnyomás növekedése jelentős, de legtöbbször csak akkor kóros, ha a mozgás befejezése után nem áll vissza a normál értékre - fejtette ki Németh Vivien.

A magas vérnyomás fokozott figyelmet kíván, s így van ez a sportoláskor is. Ha valaki hipertónia betegségben szenved, annak érdekében, hogy a mozgásnak csak jótékony és semmilyen káros hatását ne legyen, feltétlenül forduljon szakemberhez a rendszer sportolás megkezdése előtt.

Egy mozgásterapeutája például a következő területeken segíthet:

▪ Állóképességi felmérést végez, amely során feltérképezi a páciens fizikai állapotát, figyelembe véve az alapbetegségét.

▪ Összeállítja az edzéstervet, amely tartalmazza, hogy milyen mozgásformákat jó végezni, hány alkalommal és milyen intenzitással.

▪ Hasznos tanácsokat ad a terhelési szint emelésére.

▪ Koordinálja az edzés folyamatát, amelyben figyelmet fordít a kellő bemelegítésre, a mozgás technikai kivitelezésére, a helyes légvételre, a megfelelő pulzustartományra és a levezetésre.

▪ Felvilágosítást ad, hogy mire érdemes fokozottan odafigyelni az edzés alatt és után.

▪ Tréning közben is adhat tanácsot és segítséget.

A rendszeres sport mellett sokat tehetünk az egészségünkért, ha az Európai Hipertónia Társaság legújabb ajánlása alapján betartunk néhány életmódbeli változtatást. Elhagyjuk a dohányzást, csökkentjük az alkoholfogyasztást, mert ezek a szív- és érrendszeri betegségek legnagyobb kockázati tényezői. Figyelni kell a helyes táplálkozásra, amelynek összeállításában dietetikus is segíthet. Emellett pedig szükség van a rendszeres sportra is, hiszen ez segít csökkenteni a testsúlyt, a vérnyomás normalizálódását és az sem elhanyagolható, hogy e lépések hatására sokat javul a közérzet.

Forrás: Életmód Orvosi Központ

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra