Rejtőzködő érszűkület (2)

Mától a hipertónia hét keretében országszerte felvilágosító előadásokat és ingyenes lakossági szűrést tartanak szakemberek a magasvérnyomásról, annak szövődményeiről, megelőzéséről és az elérhető kezelési módokról.

Magyarországon 400 ezer embernek van érszűkülete, de nem mindenki tud róla. A szaknyelven perifériás érbetegségnek nevezett kór az általános érelmeszesedés egyik jele és megjelenési formája. Leginkább az alsó végtag verőereiben lép fel. A láb vérellátásának romlása súlyos állapothoz vezethet, és nem ritka, hogy amputálás a vége. Felismerését nehezíti, hogy sokáig tünetmentes.

Májusban az ország 50 hipertóniacentrumában szűrővizsgálat-sorozat indult el, amelynek keretében összesen 20 ezer olyan beteget vizsgálnak meg, akikről már tudni lehet, hogy magas a vérnyomásuk. Azóta 5177 betegen végezték el az úgynevezett boka/kar indexmérését - számolt be a fejleményekről dr. Farkas Katalin, a Magyar Hipertónia Társaság elnökségi tagja a napokban az ÉRV, Ereink védelmében nevű program bemutatásán.

A vizsgált betegek átlagos életkora 60,8 év volt, s köztük valamivel több volt a nő, mint a férfi. Az eredmény aggasztó: minden hatodik betegnél megállapították az érszűkületet, igaz, még tünetmentes szakaszban.

A vizsgálat rendkívül egyszerű, és néhány perc alatt elvégezhető. Műszeresen, vérnyomásmérővel és ultrahangos Doppler-mérőfejjel (amelyen keresztül hallható a vér lüktetése) mérik meg a vérnyomást mindkét felkaron és a két bokánál. Az értékeket elosztják egymással, és ha az alsó végtagon alacsonyabb a vérnyomás, akkor fennáll az érszűkület.

Normálisnak az 1-1,3 közötti értékeket tekintik. Ilyenkor elég öt év múlva visszatérni kontrollvizsgálatra. Ám, ha az index 0,9 és 1 között van, akkor egy év múlva ajánlatos megismételni a mérést. Ha az index kisebb 0,9-nél, akkor évente feltétlenül ajánlják az ellenőrzést, de ha 0,8-nál alacsonyabb adatot mérnek, akkor angiológiai vagy érsebészeti vizsgálatot javasolnak a betegnek.

Ezt annál is inkább üdvös komolyan venni, mert a tünetmentes érszűkületesek közül öt éven belül minden harmadik meghal.

A baj az életkor előrehaladtával gyakrabban fordul elő. Az 50 évesnél fiatalabbak körében 10 százalék körül van az arány, a 70-75 éveseknél már meghaladja a 20 százalékot, 75 év felett pedig a 30 százalékot.

Lehet persze csökkenteni a kockázatot. A dohányosoknál négyszer nagyobb a rizikója az érszűkületnek, a cukorbetegeknél pedig három és félszer. Akinél tehát már felbukkant a tünetmentes perifériás érbetegség, annak minél sürgősebben abba kellene hagynia a dohányzást. Az is jó, ha lead pár kilót. A tapasztalatok szerint ez a kór annyira ijesztő, hogy sokan készek lemondani a cigarettáról, hogy csökkentsék a bajt.

A szűrőprogramról részletes információkat lehet kapni a www.ervprogram.hu honlapon vagy a 06 (40) 918-020-as telefonszámon. A program résztvevőit nemcsak megvizsgálják, hanem öt évig nyomon is követik állapotukat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra