"Tévhit, hogy az asztmát ki lehet nőni"

Magyarországon nagyjából egymillió asztmás beteg él, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság szerint azonban csupán 40 százalékuk használja gyógyszereit.

Az asztmások nem szedik a gyógyszereiket?

Május első keddje az asztma világnapja, amelyet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelölt ki, hogy felhívja a figyelmet az asztma okozta gondokra, a betegséggel kapcsolatos kihívásokra és kezelési lehetőségeire.

Az idei asztma világnap alkalmából arra is felhívják a figyelmet: a kezelést bármikor el lehet kezdeni, és fontos, hogy a betegek orvoshoz forduljanak és tájékozódjanak a számukra legmegfelelőbb terápiáról.

A szakemberek hangsúlyozzák: sok esetben az asztma kisgyermekkorban kezdődik , és a betegség gyakori oka az iskolai hiányzásoknak és a szövődményes légúti betegségeknek. Sajnos tévhit, hogy az asztmát ki lehet nőni: a benne szenvedőknek felnőttkorban is sokszor kell táppénzt igénybe venniük, de akár kórházi kezelés is lehet az elhanyagolt asztmából.

Sok asztmás nem szedi a gyógyszereit, asztma asztma kezelése nehézlégzés oxigénhiány halál légúti megbetegedések
Sok asztmás nem szedi a gyógyszereit

Serdülőkorban gyakran előfordul, hogy az inhalációs gyógyszerek rendszeres mindennapi használatával a tünetek enyhülnek, megszűnnek - fiatal felnőttkorban azonban ismét visszatérnek. A megfelelően kezelt asztma mellett akár versenyszerűen is lehet sportolni , hiszen a helyes terápia alkalmazásával nyitott marad a légúti rendszer. A várandósság idején sem kell abbahagyni az előírt kezelést, mivel fontos, hogy a kismamamák teljes, aktív életet élhessenek ebben az időszakban is.

Mi a helyzet a nem kezelt asztmásokkal?

A nem kezelt asztmások köréből kerülnek ki viszont azok az esetek, akiknél a betegség romlása gyorsan súlyos nehézlégzéshez, oxigénhiányhoz és esetenként halálhoz vezet . Súlyos asztma esetén, azoknál a betegeknél, akiknél a gyógyszerek használata ellenére sem múlnak a panaszok, érdemes teljes körű diagnózist kérni - emelik ki a szakemberek.

Mi az asztma? Az asztma a légutak megbetegedése, amelynek nagyon sok esetben allergiás háttere van. A tüneteket a duzzadt nyálkahártya és a beszűkült hörgők okozzák. Az asztma legjellemzőbb tünetei a mellkasi nyomó érzés, a köhögés, a sípoló hang, a nehézlégzés - részletezi videójában Dr. Müller Veronika tüdőgyógyász, klinikai onkológus.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra