Ne cukorkáért nyúljon, ha kapar a torka!

A torokfájást többféle módszerrel enyhíthetjük, ezek hatékonysága azonban nagyon eltérő lehet. Vajon mit ígérnek a mentolos és gyógynövényes cukorkák, illetve a szopogatós gyógyszerek? Érvek és ellenérvek.

Cukorkák a spájzból

Az idősebb generáció kelléktárából és cukros dobozkájából sosem hiányozhattak azok az alapvető édességek, melyek évtizedeken át hatékonynak bizonyultak a megfázás és torokfájás elleni küzdelemben. Ahogy megfájdult a torok, előkerült a zörgős papírba, lapos kis dobozba csomagolt mentolos, mézes vagy gyógynövényes édesség, ami a tea mellett kötelező kellék volt a betegeskedések idején. Vajon elég, ha csak ilyen cukorkákat szopogatunk, netán komolyabb segítségre van ilyenkor szükség?

Mit ígérnek a természetes eredetű édességek?

A különféle gyógynövények közül a mentol, a pemetefű, a bíbor kasvirág, a fenyőolaj és a zsálya a leggyakoribb, amiből kifejezetten olyan cukorkák készülnek, amelyek meghűlés, felső légúti hurut, köhögés és torokfájás esetén bizonyulnak hasznosnak. Némelyik vírus- és baktériumölő hatása miatt válik be, míg az enyhe gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatás is mellettük szólhat esetenként.

A cukorkák fogyasztása során a felsorolt hatóanyagok áldásos tevékenysége mellett a szájban zajló egyéb élettani folyamatoknak is óriási jelentőségük van. Az édességek szopogatásával ugyanis fokozódik a nyálképződés, ami pedig a torok váladéktól való megtisztulását segítheti elő.

Ha a cukrok mellett döntünk, mindig vegyük figyelembe a fogakra gyakorolt kedvezőtlen hatást is, hiszen cukortartalmuk miatt nemcsak a felesleges kalóriabevitelt növelik, de az egész napos, tartós édességfogyasztás fogszuvasodáshoz is vezethet.

Fertőtlenítés és fájdalomcsillapítás

Nehéz nyelés és kínzó fájdalom esetén bizonyítottan jó megoldást jelenthetnek a torokfertőtlenítő tabletták is. Ezek a készítmények nemcsak a szájüregi fertőzést mulasztják el eredményesen, de a bevételt követően hatékonyan csillapítják a fájdalmat helyileg is. Mivel a nyálkahártyán keresztül gyorsan felszívódnak, viszonylag hosszú ideig tompítják az itt jelentkező fájdalomérzetet.

Amire egyik sem jó...

Mivel a szóban forgó, helyileg ható cukorkák és gyógyhatású készítmények csupán a tüneteket enyhítik, sajnos azt is figyelembe kell venni, hogy a betegség eredetét nem szüntetik meg. Minden esetben törekedni kell tehát arra, hogy a gyulladást kiváltó okokat is kezeljük, és az immunrendszert ugyanúgy erősítsük, hogy biztosan múljanak a kellemetlen, az életminőséget nagyban befolyásoló tünetek.

Ha a torokfájás egy hétnél tovább tart, esetleg láz jelentkezik, ne várjunk tovább, keressük fel háziorvosunkat, mert könnyen lehet, hogy bakteriális fertőzés áll a tünetek mögött! Ilyenkor elengedhetetlenné válik az antibiotikumos kezelés és más, receptre kapható készítmények alkalmazása.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra