Miért húzódhat el a rekedtség?

Az őszi náthás időszakban gyakori, hogy a köhögés, megfázás mellé rekedtség is társul. A legtöbb esetben ez teljesen normális tünet, amely a betegség elmúltával meg is szűnik. Ha azonban a rekedtség látszólag ok nélkül elhúzódik, érdemes szakemberhez fordulnunk.

Az elhúzódó rekedtség hátterében akár komolyabb elváltozások is állhatnak, amelyek csak rosszabbodnak, ha nem kezeljük ezeket megfelelően.

Az elhúzódó rekedtség lehetséges okai

Elhúzódó köhögés

Az elhúzódó köhögés után is visszamaradhat rekedtség, aminek oka, hogy a tartós köhögés túlerőltette a hangszálakat.

Mit tehetünk, ha elment a hangunk? A legjobb házi módszerekről itt olvashat!

Gégegyulladás

A gégegyulladás egyik kezdeti jele a rekedtség és a köhögési inger, amelyhez gégetájéki fájdalom is társul. A rekedtség igen változó erősségű lehet, akár a teljes beszédképtelenségig is terjedhet.

Krónikus betegségek

Ha a rekedtség látszólag bármiféle ok nélkül, tartósan fennáll, akkor akár gége- vagy pajzsmirigydaganatot is jelezhet. De refluxbetegség következtében is kialakulhat, mivel ilyenkor a gyomorból visszacsorgó savas váladék irritálja a felső légutak nyálkahártyáját, ami rekedtséget is okoz.

Az elhúzódó rekedtség hátterében akár komolyabb elváltozások is állhatnak,
Az elhúzódó rekedtség hátterében akár komolyabb elváltozások is állhatnak

Dohányzás

Hosszan tartó, erős dohányzás hatására egy idő utána a rekedtség állandósulhat. Ennek oka, hogy a dohányfüst hatására vizenyő jelenik meg a hangszálakon. Mivel a dohányzás gégerákra is hajlamosít, a kialakult rekedtséggel mindenképpen érdemes felkeresni egy fül-orr-gégész szakorvost.

Túlerőltetés

A rekedtségnek olyan hétköznapi oka is lehet, mint a hangszalagok túlerőltetése. Ilyen történhet például egy hangos koncert után, amikor a zajos környezetet megpróbáltuk túlkiabálni.

Mikor forduljon orvoshoz?

A rekedtség hátterében tehát a legbanálisabb okoktól kezdve igen súlyos kórképek is állhatnak. A következő esetekben mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni vele:

  • ha a rekedtség több hete fennáll
  • ha nyelési panaszok, fájdalom is társul mellé
  • gyerekkorban jelentkező, látszólag ok nélküli rekedtség esetén
  • ha dohányzunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra