Kiderült, nem jól veszünk levegőt

Kevés dolog annyira magától értetődő az emberek számára, mint a légzés. A tüdő működése nem kíván felügyeletet, ezért mindaddig észre sem vesszük, hogy dolgozik, amíg egyszer csak el nem akad a lélegzetünk.

Az már egészen más kérdés, hogy - bár tudattalanul - miképpen is veszünk levegőt a mindennapjainkban. A kutatók már megállapították, hogy a légzés és az ember hangulata között jelentős összefüggés van. Arról nem is beszélve, hogy a különböző kultúrák releváns tanításai szinte mind szót ejtenek valamiféle légzőgyakorlatokról, amelyekkel az ember képes elcsitítani a tudatát. A hosszú mély levegővétel nyugalmat kelt, míg a szapora légzés csak előidézi és fokozza a nyugtalanságot, stresszt.

A légzés és az ember hangulata között jelentős összefüggés van

A légzés és az ember hangulata között jelentős összefüggés van. Fotó: Getty Images

Az emberek nagyobbik része mégis inkább az utóbbit választja, azaz a többség rosszul lélegzik . Ennek részben kulturális okai is vannak. A modern kori testtudat ugyanis negatív hatással van a légző rendszerünkre. Mivel a közízlés a lapos hasat találja vonzónak, ezért a férfiak és a nők egyaránt (már akit ez érdekel) kerülik a mély levegővételt, és inkább gyors apró kortyokban nyelik a levegőt, mert attól félnek, hogy a nagy levegőtől kidomborodik a hasuk.

Ezen a rossz szokáson azonban lehet változtatni. Egy korábbi felmérésből (amelyet 46 nő és férfi zenész közreműködésével készítettek) kiderült, hogy egy gyorsan elsajátítható, 30 perces mélylégzés-gyakorlat jelentősen csökkentette a fellépés előtti lámpalázat. De a mélylégzés segíthet azoknak is, akik szorongással küzdenek. Egy 2014-es tanulmányban poszt traumatikus stressz szindrómával (PTSD) küzdő veteránokat vizsgáltak, akik egy héten át végeztek légzőgyakorlat alapú meditációt. Hét nappal később a katonáknál a PTSD tünetei jelentős mértékben csökkentek.

Az, aki gyakorolni szeretne, keressen egy csöndes helyet, ahol kényelmesen le tud ülni vagy feküdni. Kezdjünk lassú orron keresztüli belégzéssel, hagyjuk, hogy mellkasunk megemelkedjen és a hasunk is kidomborodjon. Ezután szintén lassan lélegezzünk ki a szájon vagy az orron át. A folyamatot megkönnyíti, ha légzés közben számolunk, és mindig ugyanannyi ideig tart a ki és a belégzés.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra