Jelek, hogy nem jó az asztmánk kezelése

Ha túl gyakran használjuk az asztma rohamoldó szereket, ideje felkeresni az orvosunkat.

Az asztma krónikus betegség. Változékony lehet, alapvetően nem gyógyítható, de megfelelően beállított kezeléssel tartós tünetmentességet érhetünk el. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, milyen egyértelmű jele van annak, hogy a személyre szabott kezelés nem megfelelő, azon módosítani kell.

Miért rosszabbak az asztmás tünetek éjszaka? Sokan tapasztalják, hogy éjszaka rosszabbodik az asztmájuk: köhögésre, légszomjra ébrednek, akár többször is, ami miatt nem tudnak normálisan pihenni. Mi állhat a jelenség hátterében, és mit tehetünk állapotunk javulása érdekében?

A jól beállított asztma tünetmentes

Az asztma lépcsős kezelésében a tünetmentesség eléréséhez szükséges gyógyszereket állapottól függően lehet módosítani. A beteg panaszai és a vizsgálati eredmények alapján a dózist csökkenteni és növelni is lehet. A megfelelően kezelt asztma azt jelenti, hogy a beteg azokat a gyógyszereket és olyan dózisban szedi, amely számára biztosítja, hogy nem jelentkezik nehézlégzése, sem köhögési rohamok. A betegsége miatt nem esik ki a munkából, nem igényel asztmás roham miatt kórházi vagy sürgősségi ellátást, a jól beállított kezelés mellett gond nélkül sportolhat is. Ezt az állapotot nevezzük jól kontrollált asztmának.

A nem megfelelően kezelt asztma érzékeny jele, ha heti két alkalomnál is többször van szükség rohamoldó szerek használatára. Fotó: Getty Images
A nem megfelelően kezelt asztma érzékeny jele, ha heti két alkalomnál is többször van szükség rohamoldó szerek használatára. Fotó: Getty Images

Ezt jelzi a rohamoldó túl gyakori használata

Az asztma kezelése során fenntartó és rohamoldó készítményeket is alkalmaznak. A fenntartó kezelés célja a légutak gyulladásának csökkentése. Ezeket a készítményeket tartósan és rendszeresen kell szedni, a megadott mennyiségben akkor is, ha nincsenek panaszaink.

A rohamoldó szerekre olyankor van mindenképp szükség, ha a beteg az alábbi tüneteket észleli:

  • a légutak szűkülete miatt a kilégzés nehezített,
  • zihálás, mellkasi nyomó érzés,
  • a levegővétel egyre nehezebb, köhögési roham, légszomj jelentkezik.

A nem megfelelően kezelt asztma érzékeny jele, ha heti két alkalomnál is többször van szükség rohamoldó szerek használatára. Ilyen esetben az asztma fenntartó kezelésén módosítani kell. Ha ezt tapasztaljuk, az előírt fél-egy éves kontroll vizsgálat mellett, soron kívül is keressük fel kezelőorvosunkat.

Milyen egyéb tünetek esetén javasolt a soron kívüli kontroll?

Nem csak a súlyos, rohamot jelző tünetek utalhatnak arra, hogy az asztma kezelését módosítani kell. A betegség romlását, egy későbbi rohamot is előre jelezhetnek bizonyos enyhébb, akár más betegségekkel is könnyen összetéveszthető tünetek:

  • fizikai teljesítőképesség csökkenése,
  • gyakori, rohamszerű köhögés.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A keleti tájakon is gomolyosodik a felhőzet. A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható. Elszórtan záporok, jégdara záporok előfordulhatnak, kevés helyen zivatar is lehet. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős, utóbbinál esetleg viharos széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 15 fok között alakul. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra