Döbbenetes állítások az asztmáról

Ha találkozunk az alábbi mítoszokkal, nem érdemes elhinni ezeket, mert nemcsak tévesek, hanem bizony egészségünkre is veszélyt jelenthetnek.

"Az asztma kinőhető"

Ez sajnos nem igaz. Talán abból eredhet ez a tévhit, hogy az asztmás gyerekek állapota javulhat valamennyit a kamaszkor táján, illetve a fiatal felnőttkorba lépve, de aztán a tünetek szinte biztosan újra jelentkeznek. Az asztmából tehát senki nem gyógyul meg csak úgy magától - ha már a betegség gyanúja felmerül, érdemes mielőbb orvosi kivizsgálást kérni, majd szükség esetén rendesen szedni a gyógyszereket.

Az asztma klinikai tünetei jól felismerhetők: rohamokban jelentkező nehézlégzés, amely megnyúlt, sípoló kilégzéssel párosul, fulladás és mellkasi szorítás. Mit érdemes tudni erről a betegségről? Kattintson!

"Az asztmagyógyszerek túlságosan addiktívak"

A kortikoszteroidok belélegzése, különösen a gyerekeknél a hosszabb távú alkalmazásuk egyesek szerint még manapság is aggályos, mert befolyásolhatja a növekedés gyorsaságát. A jó hír, hogy kutatások eredményei nem utalnak rá, hogy a kortikoszteroiddal kezelt asztmás gyerekek felnőttként magasabbak lennének társaiknál. Akiknél viszont nem vagy rosszul kezelték a betegséget, a testmagasság elmaradhat a többi gyerekétől.

5 tévhit az asztmáról
Az asztmát nem lehet csak úgy, magunktól kinőni

"Nem lehet belehalni"

Csak az Egyesült Államokban több mint háromezren haltak meg asztmás roham következtében a 2015-ös évben, jó hír viszont, hogy 1999-től 2015-ig közel a felére csökkent a betegség miatti elhalálozások száma az USA-ban.

"Az asztmások nem sportolhatnak"

A megfelelően kezelt betegek nyugodtan mozoghatnak - persze, az orvosukkal egyeztetve, az ő javaslatait és tanácsait követve. Asztmásoknak bizonyos kardiomozgások , például az úszás, kerékpározás vagy szobabiciklizés, séta és túrázás a legajánlottabb mozgásformák - ezek erősítik a szívet és a tüdőt, valamint az immunrendszert is. Kutatások szerint sokkal jobb általános egészségi állapotban vannak azok az asztmások, akik nem küzdenek túlsúllyal, mint a súlyfelesleget cipelő társaik.

"A csivavák gyógyítják az asztmát"

Ez az elképesztő tévhit bármilyen butaságnak hangzik is, időről időre újra felbukkan allergológusok szakrendelésein. Hogy honnan ered? Már az 1950-es években megjelent amerikai orvosi folyóiratokban, alapja pedig valószínűleg az lehet, hogy míg egy-egy allergiás gyerek tünetei csökkentek a kamaszkorba, majd a fiatal felnőttkorba lépve, addig a család csivavája az idő múlásával egyre nehezebben, zihálva lélegzett. Ezért a család azt hihette, hogy a kutya "levette a betegséget" a gyerekről. A csivavák nagyon aranyosak tudnak lenni, de senki se higgye el a mítoszt, hogy meggyógyíthatják az asztmás gyerekeket.

Forrás: health.usnews.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra