Asztmás rohamot válthat ki a gombás fertőzés

Egy igen gyakori gombás fertőzés súlyos asztmás rohamot válthat ki, ráadásul olyat, amely a jelenleg forgalomban levő asztmás gyógyszerekkel nem is kezelhető.

Amint azt a asztmás megbetegedések esetében, míg az allergiával kapcsolatos asztmákra a legtöbb létező terápia sikerrel alkalmazható.

Umetsu és munkatársai egereket tettek ki az Aspergillus fumigatus nevű gomba hatásának, amely amúgy mind a kinti, mind a benti környezetben igen gyakori előfordulású, és azt tapasztalták, hogy míg a tipikus allergikus reakciók az egereknél általában 10-14 nap alatt jelentkeznek, most csupán pár nap elég volt arra, hogy a rágcsálókban ezek a tünetek megjelenjenek légúti hiperaktivitás formájában.

A hagyományos asztma-gyógyszerek, például az inhalálókban található kortikoszteroidok az ún. Th2 sejtekre hatnak, vagyis a T sejtnek az allergia szempontjából egy fontos típusára. Ugyanakkor a mostani vizsgálatból az derül ki, hogy az Aspergillus a felszínén található zsírmolekula, vagyis az asperamid B segítségével - mind az egerek, mind az emberek sejtkultúrájában - közvetlenül aktiválja a T sejteknek egy nemrég felfedezett csoportját, az NKT sejteket. Ez azért veszélyes, mert az asperamid B élő egereknél önmagában is képes légúti hiperaktivitást kiváltani.

Umetsu és munkatársai először 2006-ban mutatták ki, hogy az NKT sejtek azoknál, akiknél nincsenek jelen a Th2 sejtek, asztmát okoznak, és az is kiderült korábbi vizsgálatok során, hogy ezeket a sejteket különféle baktériumok aktiválhatják, azt azonban most először mutatták ki, hogy egy gomba is állhat mindezek hátterében.

Bár az Aspergillus és az NKT sejtek nem allergiás módon váltják ki az asztmát, hatásukra a betegek érzékennyé válhatnak a gombára és így olyan krónikus allergiás reakciókat mutathatnak, melyek a légúti megbetegedéseiket még súlyosabbá tehetik. Korábbi kutatások kimutatták, hogy az asztmás betegek 28 százaléka, a súlyosan asztmásoknak pedig 45 százaléka érzékeny az Aspergillusra .

Amint azt Umetsu elmondta, a fenti eredmények fényében világosan látható, hogy ahhoz, hogy minden érintett a legmegfelelőbb kezelést kaphassa, minden egyes esetben ki kell vizsgálni az asztma specifikumait, illetve azt, hogy kinél mi váltja ki a rohamot.

A gombáknak százezernyi különböző fajuk ismeretes szerte a világon. Gombafélék gyakorlatilag mindenütt előfordulnak, a földön, a talajban, a vizekben, a levegőben, a közvetlen környezetünkben, sőt, az élő szervezetekhez, növényekhez, állatokhoz kötődve, velük, bennük élve is. Az emberi szervezetben is folyamatosan jelen vannak, ezen "lakótársak" többsége azonban ártalmatlan, csak ritkán okoz kárt a gazdaszervezetnek. Betegséget okozó (kórokozó) gombaféle mintegy másfélszáz van, ennek is csak körülbelül a tizede nevezhető gyakorinak. A kórokozó gombákat a mikrobiológusok három fő csoportra osztják: a sarjadzógombákra, a penészgombákra, és a bőrön megtelepedő ún. dermatofitonokra. Mindhárom csoportban vannak az emberi szervezetre is ártalmas, betegséget okozható gombafajok is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra