A gégegyulladás gyógyszeres kezelése

Az akut gégegyulladás ritkán jelentkezik egyedüli kórképként, általában más légzőszervi betegségek mellett alakul ki. A krónikus fajtája gyakran elhúzódik, melynek hátterében környezeti hatások állnak. A köhögéssel, lázzal járó betegség gyógyszerekkel jól kezelhető.

A betegség akut formája bárkit érinthet, de főként azokat, akik gyakran használják a hangjukat, hiszen a gégéjük extrém terhelésnek van kitéve. A betegség krónikus változata környezeti eredetű: a dohányosokat és irritáló anyaggal dolgozókat érinti leginkább.

Mivel a betegség lehet erősebb és gyengébb is, ezért a kezelése is más. Milyen gyógyszereket alkalmazzunk az enyhébb, és milyet az krónikus gégegyulladás esetén?

A diagnózis felállítása

A diagnózist fül-orr-gégész tudja biztosan felállítani, ugyanis ehhez gégetükrözésre van szükség. Ez így keletkező kép alapján állapítja meg a szakorvos, hogy hangszalaggyulladásról van-e szó. Ilyenkor a szalagok megvastagodnak, erezettek, esetleg váladékoznak, nem zárnak jól.

Ha a gégegyulladás tünetei egyértelműen felső légúti betegség kapcsán jelentkeznek, akkor elegendő háziorvoshoz fordulni. Ilyenkor a megfelelő terápia mellett a probléma gyorsan megszűnik. Ha azonban a rekedtség fokozódik, nehézlégzés lép fel, akkor mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni!

A gégegyulladást érdemes szakorvossal is megnézetni!
A gégegyulladást érdemes szakorvossal is megnézetni!

Milyen kezelésre van szükség?

A kiváltó oknak megfelelően kezelik a betegséget, tehát ha vírus okozza a problémát, akkor az immunrendszer erősítése a cél. Ilyenkor nem hatnak az antibiotikumok, így a hang pihentetése nagyon fontos! Ilyenkor pár napig jobb, ha egyáltalán nem beszél a beteg. A suttogás még a normál hangerejű beszédnél is jobban terheli a hangszálakat, így az végképp nem ajánlott!

Ezen kívül felírhat az orvos gyulladáscsökkentőket, ha pedig a hangszalagok vizenyősek, akkor vizenyőcsökkentő szereket is.

Ne suttogjon, ha gégegyulladása van!

Ha a betegséget nem vírus, hanem baktérium okozza, antibiotikum is a kezelés részét képezheti. Ezt azonban csak végső esetben alkalmazzuk, hiszen a túlzott antibiotikum-fogyasztás többet árt, mint használ!

Enyhe esetben elegendő, ha gondoskodunk a megfelelő párásításról, illetve a láz , hőemelkedés csillapításáról. Súlyosabb esetben azonban szükség lehet párásított oxigénre, a nyálkahártya duzzanatot csökkentő inhalációra is.

A nyákoldók, köptetők szedése nem ajánlott, mivel fokozzák a nyákképződést, ami köhögéshez vezet, ez pedig ingerli a gégét, amely lassítja a gyógyulást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra