Műtétek és súlyos betegségek: így gyorsítható a lábadozás

A testet-lelket megviselő műtétek, illetve a súlyos és hosszan tartó betegségek utáni lábadozás kulcsfontosságú a hosszú távú egészségünkre nézve. Ebben kiemelkedő szerepet kapnak a nyomelemek.

Különleges támogatást igénylő élethelyzetek

A súlyos betegségek ( cukorbetegség , daganatos megbetegedések, leukémia) és a gyógyszerszedés (szteroidok, kemoterápiás szerek, fájdalomcsillapítók, antibiotikumok) az immunrendszer csökkent működését okozhatják. Védekezőrendszerünk és egész szervezetünk ilyenkor extra támogatásra szorul, akárcsak egy-egy fertőzés alkalmával vagy műtétek után.

A nyomelemek szerepe

A nyomelemek szervezetünk működéséhez nélkülözhetetlen, azaz életfontosságú anyagok, amelyekhez csak kívülről, a táplálkozás útján juthatunk hozzá. Mindenféle nyomelemhiányos állapotról bebizonyosodott immár, hogy számos élettani folyamatot befolyásol károsan, így pl. szervezetünk veleszületett tumor-ellenes mechanizmusait is.

A nyomelemigény a fentebb is felsorolt élethelyzetekben (és különösen a daganatellenes terápia alatt és után) nagyban megnövekedhet: ilyenkor a szervezetben lecsökkent nyomelemraktárak feltöltésére a normál táplálékkal egyre kevesebb az esély a gyakran fellépő étvágytalanság, a rossz közérzet, valamint a gyomor és a bélrendszer csökkent felszívóképessége miatt.

Támogatás az immunrendszernek

Vizsgálatok igazolták, hogy a nyomelemhiány megszüntetése immunrendszerünk tumorellenes védekező mechanizmusainak támogatásán túl kedvezően hat a szervezet kórokozókkal szembeni ellenállóképességére is, és hathatóan segíti az egyes fertőzések előfordulási gyakoriságának és súlyosságának csökkentését. Javítja a közérzetet, betegségek, műtétek után elősegíti a felépülést, erősödést.

A lábadozás időszakában éppen ezért kiemelkedően fontos rendszeres gyümölcs- és zöldség fogyasztás, hogy hozzájáruljunk szervezetünk megfelelő vitamin-, ásványi anyag- és nyomelem-készletének pótlásához. Kerüljük a magas cukortartalmú, rostszegény élelmiszereket, de részesítsük előnyben a keményítőben gazdag élelmet, a szárnyast, a halat és a tejterméket !

Ne feledjük, a nem megfelelő mennyiségű és minőségű étel, élelmiszer a kétszeresére növelheti a lábadozás időtartamát!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra