Komoly betegséget jelezhet a kimerültség

A fáradékonyság, kimerültség, ritkábban vagy gyakrabban, de mindenki életében jelen van. Ennek teljesen hétköznapi okai is lehetnek: egy kimerítő influenza, hó végi hajtás a munkahelyünkön, vagy az otthoni teendők feltorlódása. De mi a helyzet akkor, ha valaki annak ellenére érzi magát folyton fáradtnak, hogy az életkörülményei ezt nem indokolják?

Ennek a hátterében bizonyos súlyos, krónikus betegségek is állhatnak. Természetesen, mint minden esetben, itt is mérlegelni kell az egyéni jellemzőket és körülményeket, például azt, hogy hány műszakban dolgozunk, vagy azt, hogy hányszor ébredünk éjszakánként (kutatások szerint ugyanis nemcsak az számít, hogy hány órát alszunk, hanem az is, hogy ezt hány ébredés szakítja meg), esetleg, hogy milyen az étrendünk. A fáradékonyság ideiglenesen természetes jelenség, és a legtöbb embernél egy-egy pihentető hétvége, a kedvenc hobbink, a sportolás vagy a vitamindús étrend segíthet abban, hogy újra energikusak legyünk. Lássunk azonban néhány olyan komolyabb betegséget, melyre érdemes gyanakodni, ha állandóan fáradtak, kimerültek vagyunk.

A krónikus fáradtság szindróma meglehetősen rejtélyes betegség, melynél egy hétköznapi szellemi vagy fizikai tevékenység után is extrém fáradtság és kimerültség lehet jellemző. Ez ráadásul legalább 24 órán keresztül tart, és az sem javít rajta, ha eleget alszunk, pihenünk. A krónikus fáradtság szindróma egyéb tünetei közé tartozhat a kaparó érzés a torokban, az ízületi és izomfájdalom, a fejfájás is. Sajnos, a szakemberek még nem tudták kideríteni, hogy pontosan mi okozza a betegséget, így a megfelelő gyógymódot sem lehet egyértelműen megmondani rá. A kognitív viselkedésterápiával, illetve a gyógytornával azonban jó eredményeket lehet elérni.

Az extrém fáradtság krónikus betegségekre is utalhat

Az extrém fáradtság krónikus betegségekre is utalhat A fáradékonyság bizonyos táplálkozási hiánybetegségek, elsősorban a vashiányos vérszegénység egyik jellegzetes tünete. Ilyenkor ugyanis a vérünkben lecsökken a hemoglobin mennyisége, ez pedig befolyásolja a sejtekhez eljutó oxigén mennyiségét . A vérszegénység tünetei a fáradékonyság mellett lehetnek a szédülés, a fejfájás, a végtagok kihűlése és a sápadt bőr. A vérszegénységet vérvétel segítségével könnyen ki lehet deríteni, a kapott értékeknek megfelelően a kezelőorvos az étrend megváltoztatását vagy étrend-kiegészítők szedését is javasolhatja.

Három elváltozás jelzi a krónikus fáradtságot A pajzsmirigyproblémák is együtt járhatnak fáradékonysággal, kimerültséggel. A pajzsmirigy ugyanis a szervezetünk anyagcseréjéért is felelős, segít szabályozni, hogy miként használjuk fel a rendelkezésünkre álló energiát. Ha a pajzsmirigy működésében zavar következik be, például nem termelődik elegendő pajzsmirigyhormon, az enerváltsággal, fáradékonysággal, kimerültséggel járhat együtt. Tünetei lehetnek még a pajzsmirigy nem megfelelő működésének a testsúlynövekedés, a hajhullás, a bőrszárazság, a hidegre való túlérzékenység. A pajzsmirigy megfelelő működését ellenőrizhetik vérvizsgálattal és ultrahanggal.

A fibromyalgia nevű betegség nemcsak extrém fáradékonyságot, de izomfájdalmakat is okozhat. A fibromyalgia az izmokat, ízületeket, kötőszöveteket érintheti, és a tünetei között találhatjuk az alvászavarokat, a depressziót és a szorongást is. A fibromyalgia rendkívül összetett betegség, mely főleg a nőket érinti, kezeléséhez pedig mindig egyedi tervet kell készíteni.

A depresszió több oldalról is befolyásolhatja a pihenésünket, egyrészt a betegség hatással van bizonyos neurotranszmitterekre (melyek miatt sokkal fáradtabbnak érezhetjük magunkat), másrészt nagyon gyakran alvászavarokkal jár együtt. A depressziós emberek általában egyoldalúan is táplálkoznak, és a vitaminok hiánya is okozhat tüneteket. A depresszió jóval több, mint egyszerű rosszkedv vagy melankólia, kezeléséhez szakorvos segítségére, esetenként gyógyszerekre és viselkedés- vagy művészetterápiára is szükség lehet.

Bár nem tekinthető betegségnek, a menopauza idején is fáradtabbnak, kimerültebbnek érezhetik magukat a hölgyek . Ebben a legnagyobb szerepe a változó hormonszinteknek van, de az is befolyásolhatja az éjszakai pihenést, hogy sokan küzdenek éjszakai izzadással, illetve hőhullámokkal. A kimerültség ráadásul a menopauzával összefüggő egyéb tüneteket is felerősítheti.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra