13 jó tanács visszérbetegeknek

Ha szedünk is vénát erősítő készítményeket visszeres panaszainkra, az önmagában sosem elég, hiszen életmódváltás nélkül a legjobb tabletta sem tehet csodákat. Mire kell mégis ügyelnünk a mindennapokban? Tippek azoknak, akik visszérrel élnek.

1. Lábbelinket úgy válaszuk meg, hogy kényelmes legyen, azaz puha, hajlékony talpú. Ne viseljünk magas sarkú cipőt, az ideális sarokméret ugyanis mindössze 3-4 centiméter. Ugyanígy kerüljük a szűk ruházatot, mert szintén negatívan befolyásolja a visszeres panaszokat.

2. Mozogjunk annak ellenére is, hogy kellemetlen lehet az elgémberedett végtagokat átmozgatni. Ha ülőmunkát végzünk, időnként szakítsuk meg tevékenységünket lazítással! Álljunk fel, sétáljunk egyet, végezzünk légzőgyakorlatokat, mert annak a keringésre gyakorolt jótékony hatása is segíti a vénás áramlást. A székben ülve nyújtsuk ki a lábunkat, és körözzünk lábfejünkkel mindkét irányba (mindkét láb esetén 10-10 gyakorlatot végezzünk), majd kicsit nehezítve a gyakorlaton lábunkkal is körözzünk hasonlóan. Befejezésként a sarkakat a földön tartva emeljük meg 20-szor a lábujjakat, ezután pedig a sarkakat ugyanennyiszer.

3. Tanuljuk meg a megfelelő vénás tornát, amit otthon végezhetünk! Emelkedjünk lábujjhegyre, majd ereszkedjünk vissza a sarkunkra, és ezt a mozdulatsort 20-sor ismételjük meg. Ezután 5 percig járjunk lábujjhegyen, majd a hátunkon fekve végezzünk kerékpározó mozdulatokat, 20 sorozatban. Maradjunk hanyatt fekve, húzzuk egyik lábunkat a mellkasunkhoz, majd nyújtsuk ki függőlegesen, és szépen lassan engedjük le a padlóra. Mindkét lábbal 10-szer érdemes ismételni a gyakorlatot. Ezután is egy hasonló lábgyakorlat következzen: továbbra is háton fekve derékszögig emeljük a lábat, majd engedjük vissza a padlóra. 10-10 emelést végezzünk végtagonként!

13 jó tanács visszérbetegeknek

13 jó tanács visszérbetegeknek

4. A hideg vizes, illetve a váltott hideg-melegvizes, alulról felfelé történő lábzuhany is csodákat tesz a lábbal, akár a fentebb ismertetett torna. Fontos hogy a meleg víz ne legyen forró, inkább kellemesen langyos. Próbáljuk ki bátran!

5. Terhesség esetén különösen óvjuk lábunkat, ha azt tapasztaljuk, hogy vizenyősödik, feldagad, és inkább üljünk inkább felpolcolt lábakkal, hordjunk kompressziós harisnyát!

6. A kompressziós harisnya gyógyászati segédeszközboltban kapható, és nemcsak terhesség alatt érdemes beruházni rá, hiszen az alsó végtag vénáiban segíti a gravitáció ellenében a vér visszaáramlását a szívhez. Reggel a felkelést megelőzően, fekvő helyzetben kell felhúzni, mielőtt a vénák telítődnének.

7. Ha rugalmas fásli viselését írja elő a szakorvos, figyeljünk oda utasításaira a felhelyezéssel kapcsolatban, hiszen nagy gyakorlatot igényel a mozdulatsor. A harisnyához hasonlóan fekvő vagy ülő helyzetben kell feltekerni, és a mozdulatot a lábujjak tövénél kezdjük, a térdig folytatjuk, a sarkakat sem kihagyva. A pólyamenetek egymást a tetőcserepekhez hasonlóan félig átfedik, a kompresszió foka pedig fölfelé csökken, azaz a lábfejen és a bokánál a legerősebb, majd a térd felé gyengül.

8. Ha van rajtunk túlsúly , igyekezzünk fokozatosan megszabadulni tőle, majd megtartani az ideális testsúlyt!

9. Ápoljuk fokozott figyelemmel a lábat! Járjunk rendszeresen pedikűröshöz, vagy szerezzünk be olyan ráspolyt, habkövet, amivel karban tartható a sarok berepedezett bőre! Körmünket elővigyázatosan vágjuk és ápoljuk, a gombás fertőzések kivédésére pedig mindig töröljük szárazra a lábat fürdés után, uszodában használjunk papucsot, saját törülközőt, hintőport!

Tudjon meg többet a visszérbetegség tüneteiről és kezeléséről

10. A cipekedés, álldogálás a visszerek nagy ellensége, ne ilyen típusú mozgással tartsuk kordában egészségünket, hanem rendszeres sétával, úszással, esetleg kerékpározással.

11. Sose kezeljük magunkat az orvos tudta nélkül, és ez igaz azokra a vény nélkül kapható vénaerősítő gyógyszerekre, tablettákra is, amelyek a visszeres panaszokat hivatottak orvosolni! A valóban vénás eredetű panaszokra, orvosi javallat szerint szedett, kellő ideig alkalmazott mikronizált tisztított flavonoid frakció hatóanyagú tablettás kezelés jelentősen csökkentheti a panaszokat és védhet a betegség súlyosbodásával szemben, de ha nem vénás eredetű kórképben alkalmazzák, a kezelés eredménytelen marad.

12. Visszérrel jobb messze elkerülni a meleget, a hősugárzó közvetlen használatát, a szaunát, a termálvizet és a gőzfürdőt , hiszen a meleg hatására csak tovább tágulnak az erek.

13. Ha éppen nem mozgunk, akkor is figyeljünk testhelyzetünkre! Az asztal alatt legyen mindig lábtámasz, vagy bármilyen alkalmatosság, ami megemeli kissé a lábakat, sőt akár fekvő pozícióban is célszerű a lábakat alátámasztani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra