Milyen típusú gombák okozzák a köröm betegségeit?

A körömgomba egy olyan népbetegség, ami bárkit fenyegethet, de vannak különböző hajlamosító tényezők is.

Körömgombára hajlamosító tényező például a 60 év feletti életkor, az antibiotikum kúra, a legyengült immunrendszer , a végtagok rossz vérellátása, a nem megfelelő cipőviselés, a gyakori körömsérülések, a cukorbetegség és egyéb anyagcserezavarok. Ne feledjük, a rendszeresen meleg-párás helyeken töltött idő is kedvez a gombák elszaporodásának.

8 jel, amivel a köröm figyelmeztet a bajra Ha egy laikus ránéz a körmünkre, legfeljebb annyit állapít meg, hogy le kéne vágni, vagy meg kellene tisztítani. De egy szakorvos azonnal sok mindent kiolvas belőle a rossz táplálkozástól a stresszen át a veseproblémákig. Kattintson !

A legtöbb esetben fonalas gombák, a Trichophyton fajtái okozzák a betegséget, de előfordulnak sarjadzó gomba, illetve ritkább esetben penészgomba fertőzések is. A kezelések megkezdése előtt mindig érdemes pontosan tisztázni, milyen fertőzésekkel van dolgunk, hogy célzott szerekkel hatékonyabban vehessük fel ellenük a harcot.

Fonalas gomba

A leggyakoribb problémát okozó fonalas gomba a láb- és a kézkörmök alatt egyaránt fertőz, gyorsan szaporodva könnyen átterjed a szomszédos ujjakra is. A fertőzés mindig a körmök szabad széle felől indul és terjed befelé. Kezdetben nem okoz fájdalmat, azonban ahogy terjed, az érintett köröm egyre jobban megvastagszik, barázdálttá, sárgás-barnás színűvé és nyomás-érzékennyé válik. A fonalas gomba a körmök szaruanyagával táplálkozik. Ahogy a tünetek tovább fokozódnak, az egyre növekvő égő fájdalom megnehezíti a járást, később pedig akár a teljes köröm is leválhat.

A fonalas gomba könnyen elkapható strandon, uszodában, öltözőkben, közös zuhanyzókban, vagy ha más fertőzött ruhadarabjával, cipőjével érintkezünk. Akkor is támad, ha a körömlemezünkön sérülés keletkezik, a fonalas gomba máris utat találhat magának és szaporodni kezd. A kezelése bár hosszúra nyúlhat, mégis mindenképpen fontos elkezdeni, hiszen a fertőzés magától nem múlik el.

A legtöbbször problémát okozó fonalas gomba a körmök szaruanyagával táplálkozik
A legtöbbször problémát okozó fonalas gomba a körmök szaruanyagával táplálkozik

Sarjadzó gomba

Bár a fonalas gombánál lényegesen ritkábban fordul elő, mégis sokaknál okozhat panaszokat. Ez a fajta fertőzés a körömágy felől támadva indul a szabadszél irányába - azaz pont fordítva, mint a fonalas gomba - jelenlétét fájdalmas, gennyes gyulladás kíséri. A sarjadzó gomba gyakran fordul elő cukorbetegeknél, anyagcsere vagy keringési zavarokkal küzdő betegeknél.

Penészgomba

A három közül a legritkábban előforduló gomba, azonban időnként mégis felüti a fejét és a társaihoz hasonlóan szintén kellemetlen tüneteket okoz. A penészgombát arról lehet felismerni, hogy a teljes körömnek barnás-szürke árnyalatot kölcsönöz, felszíne fénytelen, alatta felrakódás látható. Kezelés nélkül éppen úgy örökre velünk marad, mint a fonalas vagy a sarjadzó gombák.

Gombafajták felismerése

Bár a körömgombák fajtái a leírások alapján akár laikusként is felismerhetőek lehetnek, ez azonban a gyakorlatban mégsem mindig ilyen egyértelmű még a szakorvosok számára sem. Ezért a legtöbb esetben a kezelések megkezdése előtt a körömből mintát vesznek, amelyet az elemzést követően pontosan beazonosítanak.

Fontos a célzott kezelés

A körömgomba elleni küzdelem hosszú, sok türelem kell hozzá. Korábban az alkalmazott szerek gyakran komoly mellékhatásokkal járhattak és erősen igénybe vették például a májműködést . Ma már azonban olyan jó hatású, széles spektrumú és lényegesen enyhébb mellékhatásokkal működő szerek állnak a rendelkezésre, hogy emiatt az esetek többségében egyáltalán nem kell aggódnunk. Amiatt azonban igen, hogy minél inkább halogatjuk a kezelés megkezdését, annál nehezebben és hosszabb idő alatt szabadulhatunk meg a körmünk kellemetlenül kéretlen vendégeitől.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra