Milyen készítmények használhatók a körömgomba kezelésére?

A körömgombás megbetegedés egy makacs és nem éppen esztétikus gombás fertőzés, mely a kéz-és lábkörmöket sújtja. Szerencsére meg lehet szabadulni tőle, és ehhez manapság számtalan készítmény áll rendelkezésünkre.

A körömgombás megbetegedés (onychomycosis) egy igen gyakori elváltozás, mely tönkreteszi és szétbontja a láb és kéz körmeit. Egy gombás fertőzésről van szó, melyet többféle gombafaj okozhat. A fertőzés során a gombák enzimeket bocsájtanak ki, melyek lényegében lebontják a körmöt képező keratint (ami egy fehérjetípus), majd a bomlástermékekből táplálkoznak. A magyar lakosság közel 20 százalékát érintő probléma inkább az idősebb korosztályra jellemző, de természetesen fiatalabb korban is előfordulhat.

Mivel a fertőzés nem fájdalmas, könnyen elhanyagolhatjuk, de tudnunk kell, hogy minél tovább húzzuk a kezelés elkezdését, annál nehezebben fogunk megszabadulni körömgombától. Ha pedig túl sokáig halogatjuk, körmeink olyan súlyos állapotba kerülhetnek, hogy már csak sebész tud rajtuk segíteni.

A körömgombát többféleképpen kezelhetjük, így például speciális körömlakkal

A körömgombát többféleképpen, például speciális körömlakkal is kezelhetjük Enyhe és közepes fertőzés esetén esetekben még a vény nélkül kapható gyógyszertári készítmények is hatékonyak lehetnek, ha kitartóan és következetesen használjuk őket. Ezek a körömgomba elleni gyógyszeres körömlakkok krémek, ecsetelők és stiftek. A kitartó, több hónapig tartó használat meghozhatja gyümölcsét, kérdezzük a használatról gyógyszerészünket, hogy felmérhessük, melyik alkalmazás a testhezálló számunkra. A gyógyszeres körömlakkok színtelenek és fénylenek, a krémekhez általában tapasz is tartozik, melyet a kenőcs felvitele után rá kell erősíteni az érintett körömre. Bármelyiket használjuk ügyeljünk arra, hogy az előírt ideig ne érje víz a lábunkat. Legjobb lefekvés előtt felkenni őket.

Súlyos esetekben az orvos szájon át szedhető készítményeket írhat fel nekünk a helyileg alkalmazott készítmények mellé (ezek mindig vénykötelesek), melyeket legalább 12 hétig szednünk kell majd. Ezek még a szedés abbahagyása után is hatni fognak. Ha a körömgombássággal másodlagos bakteriális fertőzés is jár, akkor ne lepődjünk meg, ha helyileg alkalmazandó vagy szájon át szedendő antibiotikumot is fel fog írni a doktor.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra