Ezért kell vigyázni a körömgombával

A körömgomba kezelése nagy körültekintést és türelmet igényel, és mielőtt bármibe belevágnánk érdemes elvégeztetni egy baktériumtenyésztést. Ma már többféle kezelés közül választhatunk, és nem feltétlenül kell májkárosító gyógyszereket szednünk.

Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a kialakult gombásodásért a nem megfelelő higiénia okolható, így nem merünk segítséget kérni, pedig az sokkal nagyobb kockázatot jelent, ha a már kialakult problémát nem, vagy nem megfelelően kezelik.

Későn fordulnak orvoshoz az érintettek

Tapasztalatok szerint az érintettek általában későn fordulnak orvoshoz a problémával, akkor, amikor a fertőzés már a köröm teljes felületére kiterjedt. Ez arra is utalhat, hogy tájékozottság híján a probléma korai szakaszában még nem ismerjük fel az árulkodó tüneteket. Ám jó, ha tudjuk, hogy minél később kezdődik el a kezelés, annál nagyobb az esély arra, hogy a gombásodás több körömre is átterjed, sőt másokat is megfertőzhetünk. Jobb félni, mint megijedni alapon a legkisebb elváltozást is érdemes megmutatni bőrgyógyásznak. Így járjunk el például, ha a köröm színe - fehéres, sárgás, barnás, zöldes is lehet - vagy külleme megváltozik, azaz megvastagszik, töredezetté, porózussá válik.

A tenyésztésnél is hibázhatnak<br /><br />

"A férjem 64 éves. Évek óta körömgombával küszködik, de a kitenyésztett minták szerint nincs is gombás fertőzése. A kezén és lábán is rettenetesen csúnyák a körmei. Mindenféle krémmel kenegeti, de semmi nem használ. Egy évvel ezelőtt szedett tablettákat is, de májproblémái miatt ez számára veszélyes. Nem ivott, nem is iszik alkoholt egyáltalán. Mit lehet még tenni?" - kérdezte egyik olvasónk szakértőnktől, Apostol Éva bőr-nemigyógyász-kozmetológustól .

A szakember szerint valóban lehet hibázni a tenyésztésnél. Amennyiben nem figyelünk arra, hogy a vizsgálat elvégzése előtt már fél évvel mellőzni kell mindenféle kozmetikumot, illetve helyi kezelést, téves eredmény fog születni, vagy egyáltalán nem mutathatók ki a gombák jelenléte. Amennyiben valakinél - a fent említett esethez hasonlóan - gyorsan terjed a fertőzés, akkor nem alaptalan gombás fertőzésre gyanakodni, és minden bizonnyal az áll a háttérben.

A tenyésztés azért is lényeges, mert csak ezzel lehet pontos információt kapni a fertőzésről, illetve arról, hogy valóban gombákkal van-e dolgunk. Más okokból kifolyólag is elszíneződhetnek a körmök , a sárgás elszíneződést például kiválthatja pikkelysömör, keringési zavar, de még egy trauma is.

Körömgomba: körültekintően kell kezelni (Fotó: Europress)

Körömgomba: körültekintően kell kezelni (Fotó: Europress)

Nem múlik el magától

A gombák rendkívül ellenálló kórokozók, gyógyításuk nagyon kitartó munkát és odafigyelést igényel. Tévedés azt gondolni, hogy a kezeletlen körömgomba majd csak elmúlik magától - nem fog, sőt, rosszabbodhat. Ma már szerencsére sokféle készítményből lehet válogatni, vannak olyan tabletták, illetve helyi kezelések, amelyek a májat kikerülve hatnak. Bevethetők krémek, ecsetelők, körömlakkok - de természetesen akkor is érdemes szakorvoshoz fordulni, és vele megbeszélni a kezelés menetét, ha vény nélkül is hozzájuthatunk a szerek többségéhez. Egy erősebb, belsőleg ható gyógyszernél számolni kell a mellékhatásokkal is, orvosi kivizsgálás nélkül pedig nem is vághatunk bele - máj-, szívproblémák, terhesség és szoptatás esetén nem is jöhetnek szóba.

Egy évig is tarthat a gyógyulás<br /><br />

A fertőzés mértékétől és a kezelés fajtájától függően a gyógyulás pár héttől akár fél-egy évig is tarthat - az elkezdett terápiát pedig nem érdemes addig abbahagyni, amíg a beteg köröm le nem nő teljes egészében. Mivel a gomba szaporodásához a nedves, sötét hely az ideális, a kezelés idején jobb minél többet mezítláb járni. A körömvágáshoz, körömápoláshoz használt eszközöket minden használat után fertőtleníteni kell, ezzel is gyorsíthatjuk a gyógyulást. Ugyanígy járjunk el a cipőkkel, harisnyákkal, törülközőkkel, azaz mindennel, amivel szorosabb viszonyba kerülhet a beteg felület.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra